Ministar bez portfelja u Vladi Srbije zadužena za rodnu ravnopravnost, borbu protiv nasilja nad ženama i ekonomsko i političko osnaživanje žena Tatjana Macura razgovarala je sa direktorkom Ženskog centra Trebinje Ljiljanom Cicković o unapređenjima i rješenjima u oblasti zaštite žena koje ova organizacija ima u svom iskustvu.
Nakon što joj je predstavljen projekat plantaže smokava i zadruge za žrtve nasilja Macura je ocijenila da žene očigledno mogu da stvore život i iz kamena i da su Cickovićeva i njeni saradnici pravi primjer dobre prakse, saopšteno je iz kabineta ministra bez portfelja.
Macura je ponudila da organizuje regionalnu konferenciju koja bi povezala organizacije koje se bave podrškom i zaštitom žrtava nasilja i žena koje se bave socijalnim preduzetništvom, i to ne samo radi razmjene iskustava nego i motivacije donatora koji podržavaju ovakav rad i ovako vrijedne organizacije.
Cickocićeva je Macuri prenijela da je u Trebinju otvoren produženi boravak u sigurnoj kući, da su u vladin program zapošljavanja uključene žrtve porodičnog nasilja, da roditelj koji je seksualno zlostavljao dijete trajno gubi roditeljsko pravo, navodi se u saopštenju.
Ona je rekla da su uvedeni i broj 1264 kao besplatni SOS broj za žrtve nasilja koji funkcioniše 24 časa i SOS aplikacija za pametne telefone, koja putem četa pruža žrtvama mogućnost prijave nasilja, a obezbijeđena je i psihosocijalna podrška.
Cickovićeva je Macuri pažnju skrenula i na projekat projekat plantaže smokava, koja se prostire na devet hektara, od kojih je sedam hektara dobijeno od Ministarstva poljoprivrede, šumarstvba i vodoprivrede Republike Srpske, a dva hektara od grada.
Plantaža ima sistem za navodnjavanje, mini solarnu elektranu i agrometeo stanicu. U okviru projekta, deset žena su zadrugarke i žrtve nasilja koje dobijaju dividendu, a zaposlene su i tri osobe iz ranjivih kategorija. Projekat obuhvata i proizvodni pogon u pripremi, sa fokusom na proizvodnju sirćeta od smokve.