Sinn Fein, nekada političko krilo paravojne Irske republikanske armije (IRA), slavi prvu izbornu pobjedu u istoriji Sjeverne Irske, regije u sastavu Velike Britanije. Sinn Fein je stranka koja poziva na buduću raspravu o stvaranju ujedinjene Irske.
Sinn Fein je osigurao 29 posto preferencijalnih glasova u odnosu na 21.3 posto za probritansku Demokratsku unionističku stranku (DUP), prema službenim rezultatima lokalnih izbora održanih u četvrtak 5. maja. Konačni rezultati još nisu objavljeni, ali analitičari ističu da je Sinn Fein nedostižan jer je dobio 23 mjesta od 79 u regionalnom parlamentu, a DUP 22.
“Današnji trenutak je odlučujući za našu politiku i za naš narod”, rekla je regionalna liderka stranke Michelle O'Neill.
Sada bi trebalo održati “iskrenu raspravu” o cilju naše stranke – ujedinjenju teritorije s Republikom Irskom, rekla je.
Pobjeda Sinn Feina ipak neće promijeniti status regije jer da bi izašla iz sastava Velike Britanije, potrebano je održavanje referenduma, o čemu odlučuje britanska vlada i za to će trebati godine. Izborni rezultati potvrda su demografskih trendova koji su odavno pokazivali da će pobjedu nad probritanskim protestantskim strankama odnijeti katoličke irske nacionalističke stranke koje zagovaraju ujedinjene Sjeverne Irske s Republikom Irskom.
O'Neill je naglasila da je imperativ da se političari Sjeverne Irske okupe naredne sedmice kako bi formirali izvršnu vlast – decentralizovanu vladu Sjeverne Irske. Ako je ne uspiju formirati u roku od šest mjeseci, administracija će se urušiti, što će izazvati nove izbore i još više neizvjesnosti.
U ovoj državi “ima mjesta za sve, sve nas zajedno”, rekla je O'Neill.
“Postoji hitnost da se vrati izvršna vlast i počne vraćati novac u džepove ljudi, da se počne popravljati zdravstvena služba. Narod jedva čeka.”
Iako pobjeda Sinn Feina signalizuje istorijski pomak koji pokazuje sve manju podršku unionističkim strankama, daleko je od jasnog šta se dalje događa zbog komplikovane politike podjele vlasti u Sjevernoj Irskoj i stalne borbe oko dogovora nakon Brexita.
Prema obveznom sistemu podjele vlasti stvorenim mirovnim sporazumom iz 1998. kojim su okončane decenije katoličko-protestantskog sukoba, poslovi prvog ministra i zamjenika prvog ministra podijeljeni su između najveće unionističke stranke i najveće nacionalističke stranke. Oba mjesta moraju biti popunjena kako bi vlada funkcionisala, ali Demokratska unionistička stranka sugeriše da možda neće služiti pod prvom ministarkom koja dolazi iz Sinn Feina.