Komitet za Svjetsku baštinu UNESCO-a u Nju Delhiju uvrstio je pećinu Vjetrenicu, na jugu Bosne i Hercegovine, na popis prirodnih bogatstava. Na ovu odluku čekalo se 20 godina jer se Vjetrenica na Tentativnoj listi UNESCO-a za BiH nalazila još od 2004. godine. Smještena u hercegovačkom kršu, ova pećina duga je oko 22 kilometra i dom je za oko 230 živih organizama.
Pećina Vjetrenica prvo je prirodno dobro iz Bosne i Hercegovine koje je uvršteno na UNESCO-ovu listu. Posjetiocima se nudi 700 metara uređene staze za obilazak ovog prirodnog fenomena.
Upravo je vjetar, odnosno specifično strujanje hladnog zraka na ulazu u pećinu ono što posebno fasicinira posjetitelje. Što je temperatura vani veća to je vjetar iznutra jači i hladniji. Osim toga, krasi je velik broj podvodnih jezera, pećinskog nakita i prebogata bioraznolikost. Sve to sada je podignuto na viši nivo uvrštavanjem na UNESCO-ovu listu zaštićenih spomenika.
DAVOR BAKOVIĆ, ravnatelj JU Vjetrenica Ravno
Pogotvo je jako važno biti fokusiran na taj živi svijet odnosno biodiverzitet po čemu smo prepoznati od strane uneskoa i jako je važno raditi sustavan monitoring cijele špilje i mikroklimatskih parametara i u tom smislu upravo su i zato naše posjete apsolutno prilagođene uslovima u pećini ali prije svega biodiverzitetu odnosno živom svijetu s obzirom da govorimo o jako osjetljivim eko sistemima.
Baković naglašava da je već sada nadmašen broj posjetitelja iz prošle godine koja je bila rekordna. Najčešći posjetioci su iz BiH, regije i Evrope. Ture u obilazak kreću na svakih sat vremena.
ANTE BATINA, vodič u Vjetrenici
Njima je to jako zanimljivo, ne mogu vjerovati. Još kada izađu vani i kažu gdje sam ušao a šta sam sve vidio, niko ne vjeruje koliko toga dole ima. Onda im ja pokažem jednu mapu koliko toga ima neistraženog a koliko smo samo mi prošli.
DARIJAN PEHAR, v. d. ravnatelja TZ Ravno
Evo sad kroz prepoznavanje UNESCO-a to dobija jednu toliko veliku dimenziju i uz sve ove stvari što smo rekli je potencijel i onda ljepota Popovog polja i onda ovuda upravo prolazi Ćirina biciklistička staza koja je prpoznata od biciklista iz cijelog svijeta.
Uvrštavanje na UNESCO-ovu listu nosi i određena pravila. Čuvena čovječija ribica koja je zaštitni znak Vjetrenice više nije dostupna posjetiocima radi njene zaštite. Zahvaljujući ovom priznanju otvorena su vrata za dodatna istraživanja Vjetrenice, posebno za međunarodne istraživače.