U Javnoj ustanovi Kantonalna bolnica Zenica (JU KB Zenica) početkom ovog mjeseca uspješno je obavljena eksplantacija organa sa moždano mrtvog donora, starosne dobi od 21 godinu, što je rezultiralo prvom transplantacijom srca u istoriji Bosne i Hercegovine, koja je obavljena u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
Nakon dijagnostifikovanja moždane smrti kod pacijenta, medicinski tim JU KB Zenica obavio je razgovor s porodicom preminulog, kako bi se dobila saglasnost za donaciju organa, a nakon što je porodica pristala, omogućeno je da se sprovede transplantacija.
Federalno ministarstvo zdravstva i Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, ovim povodom, organizovali su konferenciju za medije, te je istaknuto da je ovo istorijski uspjeh za bh. zdravstvo. Kako su rekli, 44-godišnji pacijent koji je dobio novo srce izašao je iz bolnice i uspješno se oporavio.
“Zahvalio bih se puno donorima, porodicu sam kontaktirao da im se zahvalim što su mi omogućili novi život”, kazao je Aldin Hajdarević, pacijent kojem je transplantirano srce.
Naglasili su da posebna zahvalnost ide prof. dr Nermiru Granovu, koji je bio na čelu tima ljekara koji su obavili transplantaciju.
“2022. smo dobili dozvolu da možemo izvoditi transplataciju srca, ali do sada nismo imali priliku da izvršimo transplataciju srca, zato što nije bilo donora. Zato bih iskoristio priliku da se zahvalim donorima, to su prave patriote kada vi u najtežem trenutku kada izgubite nekoga, ko vam je najdraži za svoju sredinu pomognete da spasite nekoliko života”, izjavio je Nermir Granov, doktor na čelu tima za transplantaciju.
“Osim zahvalnosti zdravstvenim profesionalcima koji sudjeluju u transplantacijskom programu posebnu zahvalnost i poštovanje upućujem obiteljima donora koje su svojom plemenitom i nesebičnom odlukom o doniranju organa drugima podarili novi život”, poručio je federalni ministar zdravstva dr Nediljko Rimac.
Istakao je da je prva transplantacija srca označila početak novog transplantacijskog programa u FBiH – programa transplantacija srca i predstavlja važan iskorak u nastojanjima da se unaprijedi transplantacijski program u Federaciji BiH.
Prema riječima ministra Rimca, obaveza zdravstvenog sistema, ali i društva u cjelosti jeste da promoviše doniranje organa, da na tačnim informacijama edukuje javnost o značaju donorstva i transplantacije.
“Naš zadatak i cilj mora biti unaprjeđenje i razvoj programa transplantacijske medicine u FBiH, kontinuiran i predan rad kako bi građanima Federacije omogućiti pravovremeno i kvalitetno liječenje transplantacijom u zdravstvnim stanovama u Federaciji, a što će nam u konačnici osigurati da nas i zemlje regije i međunarodne organizacije prepoznaju kao ravnopravnog partnera”, istakao je Rimac.
Ova operacija predstavlja prekretnicu u medicinskoj istoriji zemlje, otvarajući nove mogućnosti za razvoj kardiovaskularne hirurgije u regionu. Srce je transplantirano pacijentu koji je dugo čekao na ovu vitalnu operaciju.
Inače, pacijenti koji trebaju transplantacije organa u BiH nalaze se na dugim listama čekanja, a jedan od razloga je i slaba svijest građana o važnosti doniranja organa.
Ovaj događaj predstavlja važan korak naprijed za zdravstveni sistem Bosne i Hercegovine, posebno u oblasti transplantacione medicine, koja se suočava s brojnim izazovima zbog ograničenih resursa i infrastrukture. Uspjeh ove operacije rezultat je bliske saradnje između zdravstvenih ustanova u Zenici i Sarajevu, kao i posvećenosti medicinskih profesionalaca koji su uključeni u postupak.