Usvajanje prijedloga zakona HR 1157, “Fond protiv zloćudnog utjecaja Narodne Republike Kine”, u Zastupničkom domu SAD-a predstavlja ključni trenutak u američkom pristupu borbi protiv kineskog utjecaja diljem svijeta. Ovaj prijedlog zakona predviđa financiranje od 1,6 milijardi dolara za jačanje američkih propagandnih i informacijskih operacija putem State Departmenta i USAID-a. Svrha je suprotstavljanje kineskom utjecaju, osobito kroz subvencioniranje stranih medija i organizacija civilnog društva koje će zastupati američku poziciju.
Sjedinjene Države već duže vrijeme kritiziraju strane sile, uključujući Kinu i Rusiju, zbog miješanja u američke izbore i civilno društvo, no usvajanje ovog prijedloga zakona sugerira da Washington koristi slične metode u stranim zemljama. Iako je transparentno informiranje o kineskim aktivnostima diljem svijeta legitimna aktivnost američke diplomacije, ovaj prijedlog ide dalje, omogućujući financiranje “neovisnih” medija i civilnog društva, bez jasnog zahtjeva za transparentnošću prema stanovnicima tih zemalja.
Posebno zabrinjava što HR 1157 ne predviđa obvezu obavještavanja građana stranih država da njihovi mediji primaju američko financiranje, otvarajući mogućnost prikrivenih propagandnih kampanja. Takve operacije lako mogu izazvati optužbe o licemjerju jer SAD kritizira druge zemlje – poput Gruzije – za slične aktivnosti, dok se sam bavi istim metodama. Ovaj prijedlog zakona, ako bude usvojen, mogao bi također poticati prosvjede i političke nemire u zemljama koje sudjeluju u kineskim infrastrukturnim projektima, kao što je Pojas i put.
Obijanje o glavu
Operacije poput ovih već su dio američke prakse. Global Engagement Center i USAID već koriste dio svojih proračuna za potporu stranim medijima i organizacijama. Na terenu, takve aktivnosti mogu uključivati kampanje diskreditacije kineskih gospodarskih ulaganja ili podizanje tenzija između lokalnih radnika i kineskih kompanija, kako je prikazano u “viziji” američkih specijalnih snaga iz 2021. godine.
Povijesno gledano, slični napori mogu se obiti o glavu. Primjer je financiranje ruskih organizacija civilnog društva koje su kritizirale ruske izbore 2011. godine, što je Putin iskoristio za jačanje svoje vlasti i suzbijanje američkog utjecaja u Rusiji. Slična opasnost postoji i ovdje: poticanje otpora kineskom utjecaju može rezultirati odbojnošću prema SAD-u, a ne prema Kini.
Postoji i opasnost da se propaganda, financirana ovim zakonom, neizravno vrati u američke medije i utječe na domaću publiku, što bi moglo rezultirati manipulacijom javnog mnijenja u SAD-u. Već postoje optužbe da je State Departmentov Global Engagement Center u prošlosti podržavao napade na domaće kritičare američke vanjske politike, što otvara prostor za zlouporabu tih sredstava.
Ekvivalent tri CNN-a
Glasnogovornik kineskog ministarstva obrane, viši pukovnik Zhang Xiaogang, je na tiskovnoj konferenciji u srpnju poručio:
”Američke operacije prijevare nisu ograničene na vojnu domenu. Zapravo, prijevara je duboko u njihovim kostima, i lagali bi o bilo čemu samo da postignu svoje. SAD je dugo nedvojbeno ‘carstvo’ laži.’
Inače, 1,6 milijardi dolara je ekvivalent godišnje plaće 16.000 novinara od kojih svaki godišnje prima 100 tisuća dolara. Za usporedbu, američki televizijski div CNN ima ukupno 6400 zaposlenika.
Dvostranačka podrška HR 1157 ukazuje na rašireni konsenzus u Washingtonu da je protukineska informacijska strategija ključna za nacionalnu sigurnost. Ipak, to otvara pitanje o dugoročnim posljedicama kada se SAD uključuje u iste tajne aktivnosti koje kritizira kod svojih protivnika, čime bi mogao ugroziti vlastite demokratske vrijednosti.