Kineski financijski sektor, koji je nekoć bio simbol prestiža i visokih plaća, suočava se s dramatičnim promjenama u posljednjim godinama, što je značajno utjecalo na percepciju industrije, posebno među novim generacijama bankara. Financijska karijera, koja je nekoć privlačila najbolje i najsjajnije studente, sada gubi svoju atraktivnost u zemlji koja se okreće proizvodnji i tehnologiji kao prioritetnim sektorima ekonomskog razvoja.
Li Feng, zamjenik dekana Naprednog instituta za financije na Sveučilištu Jiao Tong u Šangaju, obratio se ovog ljeta diplomantima financija i pozvao ih da ne budu obeshrabreni negativnim percepcijama svoje profesije. Li je primijetio kako su mnogi počeli smatrati financijski sektor manje vrijednim jer “ne uključuje tvrdu tehnologiju” ili zbog percepcije da “stvara nepotrebne transakcijske troškove”. Neki bivši studenti čak su razvili osjećaj srama zbog odabira financijske karijere. Li je upozorio da takav način razmišljanja treba promijeniti i naglasio kako bi se bankari trebali osjećati “duboko ponosni” na svoj rad .
U prošlosti su kineski bankari bili među najplaćenijim stručnjacima u zemlji, a njihove karijere bile su izvor velikog prestiža. Vrhunski financijski stručnjaci, poput Bao Fana, bili su javne zvijezde, konkurirajući svojim kolegama s Wall Streeta po visini primanja i utjecaju na kinesku ekonomiju. No, posljednjih godina kineska vlada pojačala je nadzor nad financijskim sektorom, isprva pod okriljem borbe protiv korupcije, a kasnije kao dio šireg strateškog preusmjeravanja prema “realnoj ekonomiji”, kao što su proizvodnja i tehnologija. Predsjednik Xi Jinping redovito je naglašavao važnost “novih kvalitetnih proizvodnih snaga” u kontekstu nacionalne strategije za “visokokvalitetni razvoj” .
“Zajednički prosperitet”
Ovaj preusmjeraj imao je značajan učinak na financijski sektor. Primjerice, nestanak Bao Fana početkom 2023. godine dodatno je produbio nesigurnost i stvorio atmosferu straha među financijskim stručnjacima. Bao, koji je bio ključni igrač u kineskoj investicijskoj banci China Renaissance, nestao je usred izvješća da je uhićen zbog istrage o korupciji, što je dodatno potaknulo nesigurnost među financijskim profesionalcima .
Nadalje, ideološka kampanja predsjednika Xija za “zajednički prosperitet” — usmjerena na smanjenje nejednakosti i prekomjernog luksuza uspješnih poslovnjaka — pogodila je financijski sektor. Bankari su postali meta kritika zbog visokih plaća i bonusa, a vlada je nametnula stroža ograničenja na primanja unutar sektora. Kao rezultat toga, mnogi financijski stručnjaci suočeni su sa smanjenjem plaća, a u nekim slučajevima su im povučeni bonusi. Ovo je pridonijelo tome da financijska industrija postane manje privlačna za ambiciozne studente koji traže sigurne i unosne karijere .
Posljedice su već vidljive. Plaće u financijskom sektoru i dalje su visoke u usporedbi s prosjekom u drugim industrijama — prosječna godišnja plaća u brokerskoj kući Citic Securities iznosila je 112.000 dolara u 2023. godini, dok je gradski prosjek bio šest i pol puta manji. Međutim, financije više nisu najpoželjniji izbor za najtalentiranije kineske studente. Na primjer, minimalni bodovi na prijamnim ispitima potrebni za upis na financijske studije na Sveučilištu financija i ekonomije u Šangaju pali su za 11 bodova u 2023. godini, što je odraz smanjene potražnje za ovim programima.
Manje studenata
Slično, bodovi potrebni za upis na studije ekonomije i financija na Pekinškom sveučilištu, jednom od najprestižnijih u zemlji, također su pali u odnosu na prošlo desetljeće, iako se ukupni broj studenata povećao. U međuvremenu, bodovi za studije informatike i farmacije bilježe porast, odražavajući rastući interes za tehnološke i znanstvene discipline koje nude bolje izglede za zapošljavanje i viša primanja .
S obzirom na sve veće prepreke u financijskom sektoru, mnogi studenti traže alternative. Neki, poput Stevena Yanga, 24-godišnjeg studenta matematike sa sveučilišta u Šangaju, pokušavaju osigurati praksu u brokerskim kućama, ali nailaze na manjak stalnih radnih mjesta zbog smanjivanja financijskog tržišta. S druge strane, Rui Pang, student financija na Sveučilištu Renmin u Pekingu, suočen je s nesigurnošću oko svoje budućnosti unatoč početnom entuzijazmu za karijeru u financijama. Zbog manjka prilika u Kini, Pang sada razmatra mogućnost studija u inozemstvu kako bi stekao dodatne kvalifikacije ili istražio tržišta u razvoju poput Bliskog istoka ili jugoistočne Azije, nadajući se povratku na kinesko tržište kako se situacija promijeni.