Konjic je bio jedan od jedanaest gradova u BiH u kojem je, u sklopu manifestacije Evropska noć istraživača, a koja je održana u Narodnom univerzitetu Konjic. U ovom događaju učestvovali su učenici Druge osnovne škole i Srednje škole Konjic. Učenici su učestvovali u nekoliko radionica čiji su voditelji bili uposlenici JU Narodni univerzitet Konjic.
„Kulturno historijsko naslijeđe Grada Konjica“ naziv je radionice čiji su učesnici bili učenici Druge osnovne škole Konjic. Voditelji radionice bili su stručni saradnik Narodnog Univerziteta za umjetničke djelatnosti Dino Džumhur i savjetnik NU za muzejske djelatnosti Muhamed Krnjić.
„Grad Konjic ima bogatu historiju, a danas su djeca Druge Osnovne škole imala priliku upoznati se s tim segmentima. Pored toga, imali su priliku da rade u tehnici glinamol motive naslijeđa: stećke, objekte koji su pod UNESCO zaštitom“, kazao je Krnjić.
Za učenike Druge osnovne škole Konjic upriličena je i radionica „Oblizak i upoznavanje fundusa biblioteke“ sa bibliotekarkama Edinom Dizdarević i Azrom Hamza Balić.
„Mi smo ih upoznali s našim knjižnim fondom, načinom rada, sve ono što trebaju znati kao čitaoci i građani. Također, predstavili smo im našu rijetku knjigu „Bosansko kraljevstvo“, navela je Dizdarević.
Učenici Srednje škole Konjic u sklopu radionice „Projekti i eksperimenti u Galeriji NU Konjic“ prezentovali su nekoliko projekata: protivpožarni sistem, utjecaj kiselih kiša na okoliš, a prikazali su i eksperiment edukativnog karaktera iz hemije. Voditeljice ove radionice bile su profesorica hemije Elma Bubalo i profesorica Geografije Ozana Alagić. Profesorica Bubalo je između ostalog istaknula da ovakve radionice koriste učenicima jer na zanimljiv način prezentuju nauku.
“Projekti su rađeni na temu zaštite okoliša, nešto poput kiselih kiša, erozije tla, a učenici su u elektrotehničkoj školi radili projekat zaštite od požara. Pripremali smo se na času hemije. Uglavnom mi radimo eksperimente koje su oni u protekle dvije godine, kako imaju hemiju kao nastavni predmet, radili na časovima. Dodali smo još neke zanimljive eksperimente, prepremali smo se oko 10-ak dana za ovaj događaj. Djeci će ovo koristiti, zabavit će se i uvidjeti da je nauka zanimljiva”- izjavila je Bubalo.
Profesorica Alagić smatra da bi se ovakvi događaji trebali češće održavati u našem gradu, iako je preprema učenika za ovakve projekte zahtjevan proces.
“Mi u nastavnom procesu imo jednu temu koja se bavi građom zemlje, zapravo to je jedan dugotrajan proces pripreme učenika. Oni su sa velikom radošću prihvatili ovo druženje i smatram da bi se ovakvi projekti trebali češće održavati, jer su potrebni učenicima”– izjavila je Alagić.
U okviru Evropske noći istraživača direktor NU Konjic Benjamin Mušinović, kroz obilazak enterijere i eksterijera i uz razgovor, učenicima je predstavio Društveni dom u Konjicu, jedini dom koji ima status zaštićenog spomenika od kulturno-hisroijskog značaja. Mušinović je istaknuo da ga raduje što je Konjic jedan od domaćina ove naučno istraživačke platforme.
“Izuzetno nam je drago da smo kao Ustanova Narodni Univerzitet mogli pružiti sve naše kadrovske kapacitete, kao i prostor za realizaciju projekta Noć istraživača. Drago nam je da je na karti gradova i destinacija Bosne i Hercegovine i Konjic zauzeo zavidno mjesto. Danas smo imali jednu predivnu naučno istraživačku platformu za sve mlade ljude osnovce i srednjoškolce da su mogli na izvjestan način ostvariti tu interakciju s naukom, nekim naučnim eksperimentima i dostignućima, a da smo se bavili i onim što su naši domaći kapaciteti”- izjavio je Mušinović.
(Radio Konjic)