Međunarodno-znanstveno-stručni simpozij pod nazivom ”Strateške odrednice održivosti u sektoru voda” održan je u hotelu President u Čapljini. Događaj je održan u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Hercegovačko-neretvanske županije, Grada Čapljine, Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru te Parka prirode Hutovo blato.
Skup je okupio stručnjake i znanstvenike iz regije i inozemstva, a centralna tema bila je ”Na raskrižju voda – Izazovi klimatskih promjena i čiste vode”. Simpozij je organiziran povodom Svjetskog dana staništa, s posebnim fokusom na ciljeve održivoga razvoja iz Agende 2030, posebno SDG 6 i SDG 14, koji se odnose na čistu vodu i sanitarne uvjete te očuvanje morskih ekosustava.
Sudionici su raspravljali o aktualnim izazovima vezanim uz vodne ekosustave, posebno u kontekstu klimatskih promjena, koje dodatno ugrožavaju kvalitetu i količinu vode. Simpozij je otvoren svečanim govorima dr. Smiljana Vidića, gradonačelnika Čapljine, Marija Jurice, ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNŽ-a, te Marije Buhač, predsjednice Vlade HNŽ-a.
U svojim govorima, istaknuli su važnost strateških odluka u sektoru voda te hitnost implementacije održivih praksi kako bi se osigurala dugoročna kvaliteta vodnih resursa. Jedno od ključnih predavanja održao je dr. sc. Mario Šiljeg iz Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer, koji je detaljno izložio rezultate monitoringa kakvoće voda te istaknuo važnost stalnog praćenja stanja vodnih tijela u svrhu održivog upravljanja.
Tijekom panela pod nazivom ”Izazovi održivosti i klimatske otpornosti krških i vodenih ekosustava”, sudionici su razgovarali o specifičnim izazovima s kojima se suočava regija u pogledu zaštite voda.
Panel je moderirala dr. sc. Svjetlana Stanić-Koštroman, a među sudionicima su bili i dr. sc. Mirna Habuda-Stanić s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku, dr. sc. Anita Dedić sa Sveučilišta u Mostaru, dr. sc. Irena Rozić iz Parka prirode Hutovo blato, te dr. sc. Ivan Vučković iz Elektroprojekta.
Zaključeno je kako su interdisciplinarna suradnja, provedba rigoroznog monitoringa i prilagodba klimatskim promjenama ključni faktori za očuvanje vodnih resursa.
Skup je završen pozivom na hitno djelovanje u skladu s načelima održivog razvoja.
(Čapljinski portal)