Analiza organizacije Oxfam otkrila je da je izraelska vojska u proteklih godinu dana u Gazi ubila više žena i djece nego u bilo kojem drugom nedavnom sukobu unutar istog vremenskog perioda. Prema izvještaju, izraelsko eksplozivno oružje pogađalo je civilnu infrastrukturu u Gazi u prosjeku svakih tri sata od početka rata.
Podaci – i to samo oni u kojima je preminuli identificiran; pri čemu neke procjene sugeriraju da je ukupni broj umrlih i pet-šest puta veći – pokazuju da je više od 6.000 žena i 11.000 djece izgubilo živote u izraelskim napadima tijekom posljednjih godinu dana, a izvještaj Oxfama ističe da bi broj žrtava mogao biti još veći. Za usporedbu, tijekom najsmrtonosnijih sukoba u Iraku 2016. godine zabilježeno je 2.600 ubijenih žena. Prema organizaciji Every Casualty Counts, u prve dvije i pol godine sirijskog sukoba prosječno je stradalo 4.700 djece godišnje, što dodatno ističe razmjere stradanja u Gazi.
Ista organizacija navodi kako je, tijekom dvije godine eskalacije sukoba u Ukrajini, tamo usmrćeno više od 10.500 civila, uključujući 587 djece. Dakle, prema Oxfamu, Izrael je ubio više djece u Gazi u protekloj godini nego Rusija ukrajinskih civila u dvostruko dužem periodu. Pritom, valja naglasiti i kako je populacija Gaze 19 puta manja od one ukrajinske.
Sponzorirao Zapad
Podaci AOAV-a, dobrotvorne organizacije sa sjedištem u Londonu koja provodi istraživanja utjecaja globalnog oružanog nasilja, otkrivaju da je izraelska vojska ciljano uništavala ključnu civilnu infrastrukturu u Gazi, uključujući stambene objekte, skloništa, škole i bolnice. Samo su dva dana prošle godine prošla bez bombardiranja, uz povremenu humanitarnu pauzu. Zapanjujuća učestalost napada rezultirala je time da su kuće napadane svakih četiri sata, skloništa svakih 17 sati, a škole i bolnice svakih četiri dana.
Iain Overton, izvršni direktor AOAV-a, upozorio je na ozbiljnost situacije, nazvavši učestalu uporabu eksplozivnog oružja u civilnim područjima “tragičnim neuspjehom međunarodne zajednice”. Prema njegovim riječima, kontinuirano bombardiranje domova, škola i bolnica ukazuje na kršenje ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, što će ostaviti dugoročne posljedice na zajednice.
Oxfamova direktorica za Bliski istok i Sjevernu Afriku, Sally Abi Khalil, je upozorila na neuspjeh međunarodne zajednice da pozove Izrael na odgovornost dodatno pogoršao humanitarnu krizu, istaknuvši kako je kontinuirana opskrba Izraela oružjem omogućila zločine kojima svjedočimo u Gazi.
Pogled na Zapadnu obalu
Više od 25.000 djece ostalo je siročad tijekom prošle godine, suočeno s gubitkom obitelji, fizičkim traumama i dugoročnim posljedicama teških ozljeda i invaliditeta. Umaiyeh Khammash, direktorica Oxfamovog partnera Juzoor, naglasila je golemu patnju žena koje sada vode svoje obitelji unatoč potpunom uništenju domova i urušavanju zdravstvenih usluga, što je posebno teško pogodilo trudnice i dojilje.
Situacija na Zapadnoj obali također je zabrinjavajuća. Oxfam izvještava da je više od 680 Palestinaca ubijeno od strane izraelskih doseljenika i vojnih snaga od prošlog listopada, dok je tisuću napada doseljenika uništilo palestinsku poljoprivredu. Uništeni su usjevi, sustavi za navodnjavanje i staklenici, uključujući međunarodno financirane projekte, što je dodatno pogoršalo ionako tešku humanitarnu situaciju u regiji.