Večerašnje “odustajanje” izabranog vijećnika Sanela Kajana od mandata u novom sazivu Gradskog vijeća do kraja je razotkrilo, sad već izvjesno, sumnjivu ulogu ovog parlamentarca na proteklim izborima.
Iole upućenim je bilo jasno da šanse da Kajan preuzme mandat u Gradskom vijeću su gotovo minimalne. Iako je to sve bilo “vješto” upakovano pričom “kandidat za gradonačelnika”, svako ko poznaje način izbora gradonačelnika u gradu na Neretvi znao je da to ne ide baš tako. Da bi postali gradonačelnik trebate biti vijećnik, a tek onda da budete dio koalicionog dogovora. U međuvremenu Sanel Kajan je uredno do sada bio profesionalni parlamentarni zastupnik sa visokom platom od nekoliko hiljada KM. S druge strane vjećnićki paušal iznosi tek 800-900 KM i nije profesionalni angažman.
No ipak, Kajan je uredno najavljivao u kampanji da će biti gradonačelnik ukoliko ga odaberu građani. Prema posljednjim podacima 2.562 građana mu je dalo direktni glas, što je jako dobra podrška. Ipak, Kajan je večeras objasnio da neće prihvatiti mandat i ostat će u Parlamentu FBiH, pravdajući to činjenicom “da više može uraditi na drugom mjestu”
“Što se mene tiče, nastavljam ondje gdje mogu konkretno djelovati”, objavio je Kajan na društvenim mrežama kritizirajući građane zbog loše izlaznosti. “Narod je izabrao”, piše Kajan.
“Tj. 40 posto onih koji su izašli na birališta, ali i onih 60 posto koji su svojim neglasanjem omogućili da Mostarom sljedeće četiri godine vlada HDZ. I to s priličnom komotnošću u donošenju odluka”.
I ovdje dolazimo do dvostrukog problema. Izbjeći preuzeti mandat i ostati u opoziciji u Parlamentu FBiH više je nego komformistički pristup. S druge strane Koalicija koju je predvodio izlaskom na gradskom području Jugozapad, iako se znalo da neće imati prevelike šanse uticala je na gubitak mandata pro bosanskih stranaka. Na tom području kao i u ostalom u cijelom gradu bila je izuzetno niska izlaznost, a ni sama Koalicija Trojka, kao jedini ozbiljan favorit, nije uspjela mobilisati sve glasače. Ipak, u igri brojeva na maloj izlaznosti ostaje činjenica da je za nekih 100 glasova, a koji su otišli u ruke Koalicije Grade moj, koju je predvodio Kajan, ali i još uvijek kontraverzne Boške Čavar uticalo da Koalicija Trojka ne dođe do mandata.
Ovje stvari postaju još čudnije, jer sada će stranke okupljene oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS) zajedno sa HRS imati 19 ruka i prostu većinu u Gradskom vijeću. To im omogućuje mnogo komforniji pristup kod donošenja odluka. Iako je SDA sa svojom Koalicijom za Mostar ostvarila jako dobar rezultat sa 10-11 vijećnika, sada će se naći u jako složenoj situaciji, jer jasno je, HDZ će diktirati pravila igre.
Na kraju ostaje gorak ukus izbora da iako nekome građani glasom daju veliku podršku taj uopšte ne prihvati mandat, pravdajući to nekim svojim razlozima. Iako svako može imati pravo na svoje razloge, ostaje pitanje zašto se uopšte upuštao u izbornu utrku kada su pravila igre bila jasna od početka. Na kraju sve ostade obmana birača.