Prema podacima Federalne uprave policije i MUP-a Republike Srpske, za prvih šest mjeseci ove godine došlo je do povećanja broja saobraćajnih nesreća, ali s manjim brojem poginulih u odnosu na isti period prošle godine. Jedno od rješenja eksperti vide u rigoroznijoj kaznenoj politici.
Dobojska policija uhapsila je danas vozača sa više od tri promila alkohola u organizmu, a zatim i pustila uz novčanu kaznu 100 maraka. Da je uhapšen u Srbiji za isti prekršaj bi platio 1 600 maraka, a u Hrvatskoj čak 2600 maraka. Upravo vožnja pod uticajem alkohola, uz neprilagođenu brzinu, jedan je od najčešćih uzroka saobraćajnih nesreća. Samo u prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno je 16 619 nesreća, od čega 105 sa smrtnim ishodom. Eksperti predlažu rigorozniju kažnenu politiku, ali i kontrolu saobraćajnica.
MIRZA SARAJLIĆ, sudski vještak za saobraćaj
Fali nam revizija cestovne sigurnosti u skladu sa evropskim standardima. To kod nas nikada nije rađeno.
ADIS IMAMOVIĆ, sudski vještak za saobraćaj
Važno je obratiti pažnju i na uslove za polaganje vozačkih ispita, kontrolu tehničke ispravnosti vozila. Sve to doprinosi rješenju problema.
Republika Srpska smanjila je broj poginulih na putevima za 33 odsto u posljednjih 10 godina, ali to nije dovoljno, jedan je od zaključaka Međunarodne konferencije “Bezbjednost saobraćaja u lokalnoj zajednici” u Banjaluci. Ni materijalna šteta nije zanemariva, kaže resorni ministar.
NEDELJKO ČUBRILOVIĆ, ministar saobraćaja i veza RS
Za 15 godina imali smo 3,7 milijardi štete. I taj podatak dovoljno govori koliko je važno baviti se ovim problemom.
Prema podacima FUP-a, broj nesreća povećan je na području većine kantona, osim Tuzlanskog kantona i Kantona Sarajevo gdje je evidentirano smanjenje. Za šest mjeseci ove godine evidentirane su 11.442 saobraćajne nesreće. O značaju ovog pitanja najbolje govori podatak da dnevno u saobraćaju 3.000 ljudi u svijetu izgubi život, što je godišnje 1,3 miliona ljudi, a povrede u saobraćaju spadaju u tri najveća uzročnika smrti u svijetu.