Elektroprivreda BiH uspjela je vratiti svih 247 miliona maraka koje je avansno uplatila konzorciju kineskih kompanija koje su prije deset godina dobile posao za izgradnju Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, vrijednog 1,5 milijardi KM, saznaje Raport. Radi se o sredstvima uplaćenim za pripremne radove. Konzorcij kineskih firmi platio je najprije 211 miliona KM, a 5. decembra, do kada je bio rok, uplatili su (vratili) dodatnih 36 miliona KM.
Sredstva su vraćena nakon što je Vlada FBiH prošle godine dala prethodnu saglasnost EPBiH da raskine ugovor s kineskim konzorcijem (China Gezhouba Group Company Ltd” i “China Energy Engineering Group Gunadgong Power Desing Institute Co. Ltd”). Data je prethodnu saglasnost za otkazivanje Sporazuma o kreditnoj liniji sa Exim Bankom iz Kine.
Ugovor s Konzorcijem potpisan je prije 10 godina, ali izgradnja nikada nije počela. Razlog je između ostalog i što je, Kineski konzorcij u septembru 2020. godine informisao Elektroprivredu BiH o odustanku američke kompanije “General Electric”da bude podizvođač u ovom projektu.
Tada su predložili alternativne kineske podizvođače za ključnu opremu, što je Elektroprivreda odbila i pokrenula raskid ugovora.
Sada je pitanje šta će uraditi Kinezi jer su se žestoko protivili jednostranom raskidu ugovora. Moguće je da će, pošto je cijeli projekat trebao biti finansiran novcem državne Exim banke, pokrenuti arbitražu i tražiti nadoknadu. Ukoliko se to desi, a nije nemoguće, BiH bi se mogla suočiti s novom milionskom tužbom.
O tome se u EPBiH nisu oglašavali i za sada šute o projektu koji je najavljivan kao jedan od ključnih energetskih procesa. Osim toga, bh. vlasti su digle ručnu jer je i u upozorenju Energetske zajednice navedeno da se gradnjom novih termoelektrana u BiH odstupa od politike EU o dekarbonizaciji Evrope.