Voditeljica misije OESS-a u BiH Kathleen Kavalec potvrdila je u petak kako ta organizacija podupire provedbu izbora u listopadu unatoč propasti međustranačkih pregovora o izmjenama izbornog zakona.
“Radujemo se izborima u listopadu na kojima će građani BiH moći slobodno izraziti svoju volju”, kazala je Kavalec novinarima u Sarajevu. Učinila je to samo dan nakon što su iz veleposlanstva SAD u BiH također objavili poruku kako se izbori na jesen trebaju održati jer to znači poštivanje demokracije ali i odredbi Daytonskog sporazuma.
U objavi na Twitteru iz veleposlanstva SAD su naveli i kako su “neutemeljene tvrdnje” onih koji govore da nema pretpostavki za provedbu izbora.
“Tvrdnje da ne postoje zakonski, politički ili tehnički preduvjeti za provedbu izbora su neutemeljene”, stoji u objavi kojom se očevidno aludira na stajališta lidera HDZ BiH Dragana Čovića.
Njegova je teza da BiH nema važeći izborni zakon jer je Ustavni sud BiH još 2016. godine odlučujući po prizivu Bože Ljubića stavio izvan snage odredbe koje su definirale način konstituiranja Doma naroda parlamenta Federacije BiH a nova zakonska rješenja u parlamentu nisu donesena.
Taj problem predstavljao je ključnu zapreku i u pregovorima o izmjenama izbornog zakona jer Stranka demokratske akcije (SDA) odlučno odbija rješenja koja bi, po njihovu sudu, značila uvođenje pravila po kojima glasovi birača ne bi jednako vrijedili.
Sve bošnjačke, srpske i građanske stranke iz BiH i nakon propasti posljednjeg kruga pregovora prošlog tjedna potvrdile su kako kane sudjelovati na izborima koje Središnje izborno povjerenstvo (SIP) želi raspisati za prvu nedjelju u listopadu kako to nalaže postojeći izborni zakon.
Voditeljica misije OESS-a Kavalec kazala je u petak kako svatko može odbiti sudjelovati na izborima no to ujedno znači rizik od gubitka mogućnosti kreiranja politika.
Američka diplomatkinja je potvrdila kako će OESS nastaviti poticati političke stranke zastupljene u parlamentu da se tamo do početka svibnja usvoji barem paket tehničkih poboljšanja izbornog procesa s čijim su se sadržajem tijekom dosadašnjih pregovora bili suglasili svi sudionici. On se svodi na bolje provjere identiteta birača, kontrolu nad radom biračkih odbora i pri brojanju glasačkih listića.
OESS je u petak predstavio rezultate istraživanja koje je pokazalo kako više od 40 posto građana smatra da su se izbori u BiH do sada provodili na nepravedni način a njih gotovo 28 posto je na stajalištu da izborni rezultati nisu odraz autentične volje birača. Čak 43 posto ispitanika smatra da se najviše prijevara zbiva tijekom brojanja glasova na biračkim mjestima a njih 39 posto misli da je veoma važno poboljšati i izmijeniti izborni zakon.
“Nadam se da će ovo biti poziv na buđenje političarima i zastupnicima jer je jasno što birači traže”, kazala je Kavalec koja je ujedno kritizirala ponašanje vladajućih stranka u BiH jer su njihovi zastupnici u Domu naroda državnog parlamenta u četvrtak odbili po hitnoj proceduri usvojiti zakone o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću (VSTV) i o sprječavanju sukoba interesa iako je to preduvjet da bi se ovoj zemlji mogao odobriti status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.