Zbog inflacije i rasta cijena, bez hrane bi mogli ostati pacijenti u sarajevskoj Općoj bolnici “Primarijus doktor Abdulah Nakaš”. Problem su napravili dobavljači, koji su, zbog povećanja nabavnih cijena, raskinuli ugovore. Iz bolnice je otišao apel za pomoć ka firmama i građanima jer je za svaku namirnicu potrebna javna nabavka – procedura koja može potrajati mjesecima. Pomoć bi Općoj bolnici mogla stići već sutra. I to u zakonskom obliku.
Hrane ima za još petnaestak dana. To je bila neka prvobitna, proizvoljna procjena Opće bolnice, a u javnost su sa ovim podatkom izašli kako se ne bi desilo da pacijenti ostanu bez obroka. A priprema ih se za oko tri stotine pacijenata dnevno. Dobavljači su, tvrde u Općoj bolnici, jednostrano raskidali ugovore potpisane na godinu dana. I to baš za osnovne životne namirnice bez kojih se ne može i koje su višestruko poskupile. Novac nije problem, kaže doktor Ednan Drljević, nego procedure.
Ednan Drljević, šef Infektivnog odjela Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” za BHRT kaže:
“Mi sada te ogromne tendere moramo ponovo raspisivati. To traje, i još ako bude neka žalba, traje i preko mjesec dana. Tako da smo mi imali nekakav, iz predostrožnosti smo upotrijebili taj poziv da nam se pomogne samo da bi se prebrodio taj period.”
Pomoć je počela stizati. Javljaju se građani i društveno odgovorne kompanije, koje žele donirati namirnice. Dobre vijesti ljekarima Opće bolnice vjerovatno stižu već danas. Na dnevnom redu Skupštine Kantona Sarajevo, nakon dvije godine od usvajanja inicijative, čiji je predlagač zastupnik Zvonko Marić, naći će se Nacrt Zakona o uslovima koje treba ispuniti kantonalna bolnica. Ako bude usvojen, “Primarijus dr. Abdulah Nakaš” iz Opće prelazi u kantonalnu bolnicu.
Zvonko Marić, zastupnik SBB-a u Skupštini Kantona Sarajevo za BHRT ističe:
“Neće se dešavati više, recimo, ovakva neprijatna situacija traženja finansijeske pomoći od građana, sadake, jer će biti čvrst oslonac finansiranja. Definiraće se i mnoge druge statusne stvari ali ono što je najvažnije, biće zaštićena od tajkunskih i svakih drugih udara koji su željeli ugasiti bolnicu.”
Ednan Drljević, šef Infektivnog odjela Opće bolnice “Prim. dr. Abdulah Nakaš” ističe:
“Mi smo ovisni o stalnim finansijskim injekcijama Vlade, nemamo stabilne, unaprijed ugovorene sisteme finansiranja kao što to imaju sve kantonalne bolnice.”
Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo kažu da nemaju zvaničnih informacija o problemima u snabdijevanju. Njihov domen su finansije, sa kojima, tvrde, Opća bolnica nema problema.
“Ovaj problem nije u domenu nadležnosti Zavoda, niti na bilo koji način možemo u tom dijelu intervenisati. Zakonom o robnim rezervama Kantona Sarajevo propisane su situacije kada Vlada može intervenisati robnim rezervama i pretpostavljamo da se tu može naći prelazno rješenje, do okončanja novih postupaka nabavki.”, kažu u Zavodu.
Klub poslanika SBB-a u kantonalnoj skupštini podnio je i zahtjev za hitnu sjednicu, i to upravo zbog problema s nabavkom hrane. Smatraju da je neprimjereno da Opća bolnica traži, kako navode, milostinju od građana. Osim u menadžment, upiru prstom i u kantonalnu vladu, jer bolnica nema problem s finansijama i zato što Zavod zdravstvenog osiguranja u ovom slučaju radi svoj posao.