Izložbom „Aleksa Šantić“ u postavci Muzeja Hercegovine, sinoć je otvorena manifestacija „Maj u bašti Ćorovića kuće“. Tim povodom u našoj rubrici „Ero.ba Priča“ ugostili smo Gorana Kosanića, generalnog sekretara SPKD „Prosvjeta“ iz Mostara i razgovarali o aktvinostima ovog društva i stanju u kulturi Mostara
Možete li nam malo više predstaviti šta je to “Prosvjeta” danas ?
– O davnoj istoriji društva već se mnogo zna. Počelo je sada već davne 1902. godine u Sarajevu. Godine 1941. zabranjen je njen rad, a svoje novo rađanja doživjela je 1990. godine. Kada je u pitanju Mostar, normalni uslovi za rad “Prosvjete” stekli su se kada je Srpsko građansko vijeće – Pokret za ravnopravnost sklopio sporazum sa Švicarskom ambasadom i Gradom Mostarom o obnovi rodne kuće Svetozara Ćorovića. Te 2001. godine “Prosvjeta” kreće svoj rad u normalnim uslovima, počinje razovor za Ero.ba Kosanić i nastavlja:
– Od početka je “Prosvjeta” željela da pruži priliku mladim ljudima Mostara. Nikada se nismo obazirali koje je ko nacije, odakle je, uostalom i naše rukovodstvo je multietničko. I to je ono na šta smo posebno ponosni, jer smo bili mjesto gdje su se afirmisali mladi umjetnici Mostara.
Koje su glavne aktvnosti Prosvjete tokom godine ?
– Tu je obilježavanje praznika Božića i Vaskrsa, zatim posebne večeri u sjećanje na ljude koji su u poslijeratnom periodu predvodili „Prosvjetu“ Ratka Pejanovića i Sinišu Jokića. Već 10 godina organizujemo likovnu koloniju koju vodi Sabina Maslo. Također posljednjih pet godina je projekat koji radimo zajedno sa Federalnim ministarstvom obrazovanja i kulture, a riječ je mladim pjesnicima koji svoja umjetnička djela posvećuju borbi protiv ovisnosti, kaže Kosanić i nastavlja:
– Ono na što smo posebno ponosni jeste Šantićev festival djece pjesnika, koji se eto deveti put ove godine organizuje u Mostaru. Prve godine je bilo 270 prijava, a ove godine je došlo preko 2.000 radova. Stručni žiri odabere finaliste i oni budu gosti našeg grada i Prosvjete tri dana.
O tome kako ste došli na ideju da se pokrene ovaj festival postoji zanimljiva anegdota.
– Kada sam bio izbjeglica u Sremu, organizovan je bio „Nevenov festival djece pjesnika“. Moj sin Vanja je tada poslao pjesmu „San o povratku u Mostar“ i dobio treću nagradu. Tada sam rekao ako se ikada vratim u Mostar organizovat ću sličan festival.
Sinoć je počelo novo izdanje festivala „Maj u bašti Ćorovića kuće“. Zbog čega ovakav naziv ?
– Zato što je riječ o najljepšem mjesecu u godini, u najljepšem gradu na planeti a i rodio se u tom mesecu Aleksa Šantić, najveći pjesnik.
Iako zaista imate mnogo aktivnosti, put do osiguranja finansijskih sredstava je dosta težak ?
– Takvo je opšte stanje u našem društvu i nažalost reflektuje se na kulturu. U realizaciji naših aktivnosti nailazimo na podršku Ministarstva obrazovanja i kulture HNK, Grada Mostara, Turističke zajednice HNK, kao i dvije podružnice SPKD Prosvjeta u Sarajevu i Zenici. To nisu velika sredstva, prije bih rekao skromna, ali opet hvala svima koji pomažu i podržavaju naše aktivnosti.
Kakvo je stanje kulture u gradu ?
– Uprkos svemu ima ljudi koji su u kulturi i što je najvažnije dosta mladih ljudi. Istakao bih recimo naše Sabinu Maslo, Hanu Dizdarević, Lubnu Ćurćić,…ali da ne nabrajam, preskočit ćemo nekoga a to ne želimo, svi će se oni predstaviti tokom festivala ovog mjeseca i vidjet će te o kakvom se potencijalu radi.
Počelo je novo izdanje Vašeg festivala, šta publika može očekivati ove godine ?
– Mislim da imamo dosta bogat program, posebno na finansijske okolnosti u kojima radimo. Sinoć je to startalo sa izložbom slika i poetskom večeri. Već sutra je jedno jako lijepo književno večer i izložba „Nevidljive književnice Mostara“, a u tom duhu nastavljamo i sljedeće sedmice kada će nastupiti naše pjesnikinje Ivana, Hana i Lubna. Naš partner MTM 17.maja će izvesti predstavu „Romska bajka“, a tu nas do kraja očekuju promocije časopisa „Bosanska vila“ u izdanju SPKD „Prosvjeta“ iz Sarajeva, te izložbe slika i promocija knjige. Svakako najemotivnije će biti 26.maja, kada organizujemo poetsko večer i promociju knjige u sjećanje na Andreu Šofranac. Finalno večer 9. Šantićevog festivala mladih je planirano je za 27. maj, ističe Kosanić i dodaje:
– Kao i svake godine i ove priliku da predstave svoja djela dobit će naši mladi mostarski umjetnici, uz naravno goste sa strane. Mislim da je jedna od najvažnijh aktivnosti našeg društva da, afirmacijom mladih mostarskih umjetnika, pomognemo razvoju kulture ovog našeg prelijepog grada, kaže na kraju razgovora za Ero.ba Goran Kosanić, generalni sekretar SPKD „Prosvjeta“ iz Mostara.