Svaki ruski potez da procesuira i potencijalno pogubi neke od stotina ukrajinskih boraca koji su odvedni iz čeličane u Mariupolju mogao bi biti kršenje Ženevskih konvencija, koje kažu da ratni zarobljenici ne bi trebali biti kažnjavani zbog sudjelovanja u neprijateljstvima.
O ovome je govorio britanski ministar oružanih snaga James Heappey, koji je za radio stanicu LBC rekao:
“Mislim da je u ovom ratu već bilo dovoljno zvjerstava, a da nije bilo pogubljenja ili bilo čega drugog od ratnih zarobljenika, a bojim se da je ovo uvod. Samo mislim da moramo biti vrlo jasni, tu vrstu zločina Zapad bi potpuno osudio. Ratni zarobljenici imaju status sadržan u Ženevskoj konvenciji.”
Rusija je skoro potpuno preuzela kontrolu nad ukrajinskim lučkim gradom Mariupoljom na jugoistoku zemlje, nakon što su posljednje ukrajinske snage koje su se skrivale u golemoj čeličani Azovstal odvedene na teritorij pod kontrolom ruskih snaga i proruskih separatista.
Među posljednjim braniteljima Mariupolja bili su pripadnici bataljona Azov, koji su proglašeni herojima, ali ih Putinov Kremlj označava kao grupu neonacista koji mrze Rusiju. Sad se govori o mogućem sudskom procesuiranju ovih boraca.
Ženevske konvencije sastoje se od četiri ugovora i tri protokola koji uspostavljaju međunarodne pravne standarde za humanitarno postupanje tokom ratova. Jedinstveni izraz Ženevska konvencija obično se odnosi na sporazume dogovorene 1949. nakon Drugog svjetskog rata.
Konvencija iz 1949. kaže da se ratni zarobljenici ne smiju kazneno goniti zbog njihovog izravnog sudjelovanja u neprijateljstvima, i jasno je da se pritvor nakon zarobljavanja ne smije smatrati oblikom kazne, već sredstvom za sprječavanje daljnjeg sudjelovanja u sukobu, piše u analizi Guardian.
Jedina dopuštena iznimka je da vlast može kazneno goniti zatvorenike za moguće ratne zločine.
Jedno od navodnih opravdanja Rusije za svoj agresijski rat protiv Ukrajine bilo je da su pripadnici puka Azov u Mariupolju odgovorni za ratne zločine.
Na početku bitke za lučki grad, glasnogovornik ruske odbrane, general bojnik Igor Konašenkov je ustvrdio: “Upravo su ti nacisti bataljona Azov osam godina namjerno i s iznimnom okrutnošću uništavali civilno stanovništvo u republikama Donjeck i Lugansk.”
Zabrinutost zbog potencijalne sudbine nekih ukrajinskih vojnika porasla je nakon prijetnji ruskih dužnosnika da će ih tretirati kao “teroriste”, a ne kao borce.