U dvodnevnoj studijskoj posjeti centrima za inkluzivnu praksu u Bihaću i u Cazinu boravili su predstavnici centara iz Tuzlanskog kantona. Cilj posjete je razmjena iskustava i unapređenje aktivnosti u radu sa djecom sa teškoćama u razvoju.
Centar za razvoj inkluzivnih praksi Bihać osnovan je 2016. godine i trenutno ima osam uposlenika – sedam defektologa i psiholog. Svakodnevno se bave rehabilitacijom djece s teškoćama u razvoju, kao i zagovaračkim aktivnostima u vezi sa promocijom inkluzije u lokalnoj zajednici.
„Ono što je zajedničko u svim našim kabinetima, bilo da se radi o logopedskom ili kabinetu za radnu terapiju, jeste da mi imamo prvo inicijalni intervju koji se odradi sa koordinatorom centra i sa roditeljima djeteta, a zatim se odradi početni snimak, base line, gdje mi kasnije na našem stručnom kolegiju procijenimo koje su potrebe djeteta, u koje sve kabinete bi se trebalo uključiti“, objašnjava Arijana Behrić-Bradarić, defektologinja u bihaćkom CRIP-u.
CRIP-ova koordinatorica Samra Selimović ističe kako je centar uvijek na raspolaganju – ako ništa, barem savjetodavno:
„Uputimo ih na najbolji način koji mi znamo i u skladu sa našom strukom, a i čisto sa ljudske strane, na koji najlakše mogu i najbolje mogu ostvariti svoja prava“.
Osnivanje centara za inkluzivnu praksu prije šest godina u Bihaću i u Cazinu podržala je organizacija Save The Children. Ovih dana centre u Unsko-sanskom kantonu posjetili su kolege iz Banovića i Gradačca.
„U protekle četiri godine, radeći po osnovu modela uspostavljenih centara u Bihaću i Cazinu, uspjeli smo osnovati još dva takva centra u Tuzlanskom kantonu, u Banovićima i u Gradačcu“, kazala je Aleksandra Babić-Golubović, direktorica za razvoj i kvalitetu programa Save The Children.
Koordinator CRIP-a iz Banovića Mersudin Šehić navodi kako je ovo druga studijska posjeta CRIP-ovima Unsko-sanskog kantona – koji, s obzirom na to da rade već šest godina, imaju jako puno više iskustva:
„Svaka naša posjeta nam služi za razmijenu iskustava. Kolege nam stvarno puno pomažu u našem radu“.
Roditelji djece s teškoćama u razvoju svakodnevno imaju niz izazova koje moraju prevladati da bi njihovo dijete ostvarilo svoja prava, a pomoć koju mogu dobiti u jednom od centara za inkluzivnu praksu im je velika podrška – i u radu s djecom i u savjetovanju.