BIH je u zadnje 4 godine sa 79 mjesta pala na 90 mjesto po ocjeni poslovnog okruzenja u izvjestaju “doing businessa”.
Nažalost to je i realna ocjena, jer se ovom problematikom vlast vrlo malo bavila zauzeta trošenjem energije na politička prepucavanja, raspodjelu političkih grantova bez svrhe i smisla u tehničkom mandatu koji je postao politička katastrofa za ovu zemlju.
Prema podacima Svjetske banke troškovi za registraciju preduzeća u Federaciji BiH iznose 290 KM, dok stranke u RS-u plaćaju troškove naknade APIF-u u iznosu od 35 KM, oslobođeni su plaćanja sudske takse, te plaćaju samo troškove objave rješenja u Službenom glasniku RS-a. Iako je iz Vlade Federacije BiH još 2015. godine najavljeno pokretanje jednošalterskog sistema registracije preduzeća – One stop shop, to se još uvijek nije desilo.
Na jednoj od sjednica Doma naroda Parlamennta Federacije BiH je napravljen tek prvi korak usvajanjem zakona o izmjeni zakona o registraciji privrednih subjekata koji predstavlja bitan iskorak u legislativnoj pripremi. Problem je u činjenici da se za punu implementaciju mora izmijeniti više od 30 propisa, sto uključuje i učešće velikog broja institucija i administracija na općinskom, kantonalnom i federalnom nivou.
Nažalost, i dalje kao društvo imamo suštinski problem, parcijalnog pristupa ozbiljnim stvarima. Nedostaje nam paket propisa koji će omogućiti punu implementaciju IT tehnologije u smislu primjene elektronskog potpisa, digitalnih ceritifikata kao preduslova potpune funkcionalnosti jedinstvenog informacionog sistema kroz uvezanost poreske, carine, opstine, statistike i suda prema jeftinijoj i efikasnijoj registraciji biznisa.
M.V.