Njemačka je u ponedjeljak vršila pritisak da osigura ugovore o ukapljenom prirodnom plinu sa zaljevskim proizvođačima, a druge europske države navele su mjere za očuvanje energije, s ruskim isporukama koje su na ozbiljno smanjenim razinama kako se približava zima, piše Reuters.
Službeni je Berlin objavio da namjerava potpisati ugovore o LNG-u s Ujedinjenim Arapskim Emiratima za opskrbu terminala koje gradi u trenutku kada je vitalni plinovod Sjeverni tok 1 iz Rusije zatvoren, dok su Španjolska, Francuska i drugi predstavili planove za nepredviđene situacije kako bi pokušali izbjeći isključenja struje.
“Ako sve bude u redu, uštede u Njemačkoj budu velike i posreći nam se s vremenskim prilikama, mi … imamo priliku ugodno prebroditi zimu”, rekao je ministar gospodarstva Robert Habeck nakon obilaska budućeg LNG terminala u sjevernoj Njemačkoj.
Oštar pad zaliha iz Rusije, koja je prije pokrivala oko 40% potreba Europske unije za plinom, natjerao je vlade da se muče u pronalaženju alternativnih izvora energije i potaknuo strahove od recesije i mogućih isključenja struje. Rusija je okrivila zapadne sankcije nametnute Moskvi zbog njezine invazije na Ukrajinu za ometanje isporuke putem plinovoda. Europski političari kažu da Moskva koristi energiju kao oružje.
Prije planiranog posjeta kancelara Olafa Scholza Zaljevu, njemački RWE objavio je da je “u dobrim i konstruktivnim razgovorima” s Katarom o isporukama LNG-a. Posrnuli uvoznik Uniper objavio je da još nije postigao dogovor. Njemačka će također moći računati na plin koji će teći iz Francuske od otprilike 10. listopada, izjavio je čelnik francuskog energetskog regulatora CRE, nakon najave predsjednika Emmanuela Macrona da će si međusobno pomagati u opskrbi energijom. Iako su isporuke preko Sjevernog toka 1 zaustavljene, ruski tokovi plina u Europu preko Ukrajine su nastavljeni, ali u znatno manjem kapacitetu.
U Francuskoj, čelnica CRE-a Emmanuelle Wargon rekla je da bi, u slučaju kašnjenja opravkom korozijom pogođenih nuklearnih reaktora bude kasnila, “iznimne” mjere ove zime mogle uključivati lokalizirana isključenja električne energije.
“Ali neće biti restrikcija plina za kućanstva. Nikada”, rekla je za franceinf.
‘Teška zima’
S druge strane Pireneja, španjolska ministrica industrije, trgovine i turizma Reyes Maroto kazala je da je ove zime zatvaranje energetski intenzivnih tvrtki tijekom vršne potrošnje moguća opcija. Tvrtke će dobiti financijsku kompenzaciju, rekla je u intervjuu za španjolsku novinsku agenciju Europa Press, dodajući da sada nema potrebe za nametanjem takvih zatvaranja.
Nacionalni mrežni operater Fingrid upozorio je Fince da trebaju biti spremni na nestanke struje. Uz to, finski trgovac električnom energijom Karhu Voima Oy priopćio je da je podnio zahtjev za stečaj zbog naglog rasta cijena električne energije.
Njemački ministar gospodarstva izjavio je da Berlin neće dopustiti da veliki uvoznici plina poput VNG-a postanu insolventni (nemogućnost plaćanja dugova op.a.), dok je glasnogovornik ministarstva gospodarstva rekao da su u tijeku “fokusirani” razgovori o pomoći s posrnulim uvoznikom Uniperom. Sredinjšnja banka objavila je u ponedjeljak da se njemačko gospodarstvo već smanjuje i vjerojatno će se pogoršati tijekom zimskih mjeseci jer se potrošnja plina smanjuje ili racionira.
U Portugalu je vlada bila otvorena u pogledu svojih zabrinutosti.
“Od jednog dana do drugog možemo imati problema, kao što je neisporuka planirane količine plina”, rekao je ministar okoliša i energetike Duarte Cordeiro, dodajući da Portugal radi na diverzifikaciji svoje opskrbe kako bi povećao energetsku sigurnost.
“Portugal se pripremao, kao i cijela Europa, za zimu koja će biti teška”, rekao je, pozivajući Europsku komisiju da krene naprijed s planovima za zajedničku platformu EU-a za kupnju plina i definiranje uvoznih cijena.
Sjeverni tok 1
Rusija, koja je opskrbljivala oko 40 posto plina za Europsku uniju prije invazije na Ukrajinu u veljači, rekla je da je zatvorila Sjeverni tok 1 jer su zapadne sankcije ometale operacije. Europski političari kažu da je to izgovor i optužuju Moskvu da koristi energiju kao oružje. Njemački su kupci u ponedjeljak nakratko rezervirali kapacitete za primanje ruskog plina preko plinovoda Sjeverni tok 1, nekada jedne od glavnih ruta opskrbe plinom u Europi, prvi put otkako je linija zatvorena prije tri tjedna. No ubrzo su odustali od zahtjeva. Nije odmah bilo jasno zašto su kupci podnijeli zahtjeve za kapacitet kad Rusija nije dala nikakve naznake da će se zatvoreni plinovod uskoro ponovno pokrenuti.
U međuvremenu, Ukrajina je optužila ruske snage za granatiranje u blizini nuklearne elektrane Pivdennoukrainsk u južnoj ukrajinskoj regiji Mikolajiv. Otkako su njezine snage istjerane iz Harkiva, Rusija je opetovano granatirala elektrane, vodovodnu infrastrukturu i druge civilne ciljeve u, kako Ukrajina kaže, odmazdi za poraze na terenu. Moskva negira da je namjerno gađala civile.
‘Povratak u prošlost’
Europska skladišta plina sada su puna 85,6 posto, a zalihe u Njemačkoj blizu 90 posto, pokazuju podaci udruge Gas Infrastructure Europe.
“Zalihe će se nastaviti povećavati, uz podršku završetka planiranih radova na održavanju i povećanja norveških tokova od ovog tjedna”, rekli su analitičari Energi Danmark u jutarnjoj bilješci.
Analitičari tvrde uvoz termo ugljena u Europi 2022. mogao bi biti najveći u najmanje četiri godine
“Europa se vraća u prošlost”, rekao je na konferenciji Rodrigo Echeverri, voditelj istraživanja u tvrtki Noble Resources.
Cijene nafte pale su za više od 2% u ponedjeljak, pod pritiskom očekivanja slabije globalne potražnje i jačanja američkog dolara uoči potencijalno velikog povećanja kamatnih stopa, iako su zabrinutosti oko ponude ograničile pad.