U Mostaru već dvije godine postoji Škola atletike. U gradu koji skoro da i nema uslova za normalan rad u atletici, a gdje već odavno i nema atletičara, to je dosta hrabar potez. Tim povodom za “Ero.ba” razgovaramo sa Arminom Duzićem, predsjednikom Udruženja “Škola atletike Mostar”, koji ujedno obavlja i ulogu jednog od trenera.
Od kada postoji klub i šta je ustvari razlog za njegovo osnivanje ?
– Klub je osnovan u junu 2020 godine. Taj datum je održan prvi trening Škole atletike Mostar, na kojem je bilo dvadesetak dječaka i djevojčica. Razlozi za osnivanje su bili popularizacija atletike kao bazičnog sporta kod mladih, razvoj mladih, kaže na početku razgovora za Ero.ba Armin Duzić.
Koliko imate polaznika, kakav je odziv djece za bavljenje atletikom u gradu koji i nema uslove za to ?
– Trenutno imamo tri grupe/sekcije, gdje ukupno trenira oko pedeset dječaka i djevojčica.
Mini atletska škola, za djecu od 3 do 6 godina.
Atletska škola 1., za djecu od 7 do 8 godina.
Atletska škola 2. za djecu od 9 do 11 godina.
Atletski trening za djecu od 12 godina i starije.
Također, imamo saradnje sa vrtićima i školama, gdje uključujemo još 30 članova. Mi smo zadovoljni odzivom, uspjeli smo za dvije godine da napravimo lijepu sportsku priču oko našeg kolektiva. O uslovima je suvišno pričati, svi znamo kakva je infrastruktura u gradu. Ne žalimo se, brojni mladi sportisti su pokazali da se može iz minimalnog postići puno toga. Na nadležnima je da obezbjede osnovne uslove. Mi smo uvijek otvoreni za zajedničke projekte, dogovore sa sportskim savezom, gradom i ostalim koji žele bolji sport.
Zašto je važno da se djeca od malih nogu bave atletikom, kao baznim sportom ?
– Atletika je bazični sport, zajedno sa plivanjem i gimnastikom. Bazu razvoja motorike koju djeca usvoje na atletici im pomaže u bilo kojem drugom sportu.
Koje rezultate ste do sada postigli ?
– Kod nas je trenutno najstarija uzrasna kategorija pioniri/ke. Imamo jako talentovanu djecu, još ih ima veliki broj u gradu, znam, pratim. Nastupamo redovno na prvenstvima BiH, ali i na Međunarodnim mitinzima (Dubrovnik, Makarska, Split). Nedavno smo bili na Atletskim igrama u Češkoj, Brno. Gdje je nastupilo 1700 mladih atletičara iz 15 zemalja. Jako kvalitetna manifestacija, iz koje smo dosta toga naučili, kako treneri tako i djeca koja su učestvovala. Naš najveći rezultat je razvoj ove djece, vođenje da ga nazovemo pravim putem da postanu dobri ljudi, sportisti.Neke od rezultata koje bi izdvojili do sada su:
– Prvaci BiH za 2022 godinu u štafeti 4x100m, za uzrast 2011/12. (Lizde, Markin, Vila, Kasumačić)
– Adin Kasumačić (2012) je prvak BiH na 60m u dvorani i otvorenom.
– Emin Lizde (2012) je prvak Federacije skok u dalj, dvorana i otvoreno.
– Emina Đulić (2009) je prvakinja Federacije, skok u dalj – dvorana, također, ona je viceprvakinja BiH 60m, dvorana, zatim viceprvakinja BiH, skok u dalj, dvorana i najbolja pionirka Atletskog mitinga Čitluk.
– Loren Markin (2012) je viceprvak Federacije skok u dalj, dvorana, kao i bronzani skok u dalj, na otvorenom.
– Anesa Đono (2010) bronzana, skok u dalj, dvorana.
Imamo tu još veliki broj potencijala pred kojima je predan rad i nastup naredne godine. Međutim, pored svega ovog, bitno je zdrav odnos trener/djeca. Ne smiju djeca “izgoriti” sa 10 godina u sportu, tj. da se zasite svakog sporta, izgube volju. Lijepo je da postižu uspjehe, ali o prvacima i rezultatima se treba pričati tek kada dođu u starije kategorije. kaže na kraju razgovora Armin Duzić.