Od 83 zastupnička mjesta u Narodnoj skupštini Republike Srpske, 63 su direktni, a 20 kompenzacijski mandati. Rezultati još nisu konačni, tako da su moguća manja odstupanja. Dok građani vrlo malo znaju o kompenzacijskim mandatima, politički analitičari su saglasni da ih treba ukinuti, jer ne odražavaju volju naroda i služe za nagrađivanje stranačkih kadrova.
U Narodnu skupštinu Republike Srpske, osim poslanika koji su izabrani glasovima birača, ući će i 20 poslanika koje je izabrala stranka kojoj pripadaju, na osnovu kompenzacijskih mandata. Među nosiocima kompenzacijskih lista su i neka poznata poslanička imena, među kojima je Srđan Mazalica, Nenad Stevandić, Igor Crnadak, Spomenka Stevanović…
Politički analitičari su kategorični – treba ih ukinuti. Kažu su loši i za političke stranke i za volju birača. Politički lideri i stranke koji gube povjerenje građana, nadoknađuju gubitak podrske kroz ove mandate. Kroz te mandate se, ističu analitičari, podmiruju i računi u politici.
Drago Vuković, politički analitičar za BHRT kaže:
„Odaje se zahvalnost zaslužnim ljudima, čak se tu može govoriti o fin.aspektima. Ako neko ozbiljno ulaže u stranku ima tazloga da mu se to vrati kroz kompenzacijski mandat, jer taj kandidat ne bi moga proći na redovnim izborima.“
Prvobitno zamišljene kao korektivni faktor za pravedniju raspodjelu mandata, jer se u obzir uzimaju rasuti glasovi po izbornim jedinicama, kompenzacijske liste odavno su postale dodatno osiguranje pojedinim kandidatima da dobiju mandat, bez obzira na podršku birača. Tim prije što se pojedini kandidati pojavljuju kao nosioci i redovnih i kompenzacijskih lista.
Vojislav Savić, politolog za BHRT kaže:
„On bi bio demokratičniji i fer kada bi se one koristile više kako treba. na ovaj način nemaju nikavu svrhu i bolje da budu sve direktni mandati, kada to ionako utvrđuju stranke unutar sebe po kriterijumima koji su isti kao kreiranje običnih lista.“
U Koaliciji „Pod lupom“ podsjećaju da su ranije neke političke partije tražile zatvorene liste, kako bi potpuno kontrolisale ko će uću u parlament. Iako ovaj zahtjev nije prošao, i sad kroz kompenzacione mandate, kontrolišu skoro četvrtinu poslaničkih mjesta.
Srđan Ostojić, izborni analitičar u Koaliciji “Pod lupom” za BHRT kaže:
Jeste na jedan način apsurdno kako se prave kompenzacijske liste. Prave se proizvoljno, prave ih političke partije po svom nahodjenju i slaže kandidate kako oni misle. Zabilježen primjer 2018. godine kada je lider US Stevandić bio na kompenzacijskoj listi SNSD-a.“
Svakako najveće iznenađenje je DNS, koji nije osvojio nijedan direktni mandat u Narodnoj skupštini, ali će mu, po sadašnjoj računici, pripasti četiri kompenzaciona.