U sklopu projekta “Mostar – Prostori koji pokreću”, Udruge građana “Nešto Više” pozvala je stanare zgrada koje imaju zajednička dvorišta, a kojima je potrebna intervencija jer su zapuštena ili im nedostaje zelenila, da se prijave na intervenciju. Uvjeti za prijavu bili su da je barem polovica stanara spremna sudjelovati u akciji i da su zadovoljeni osnovni tehnički razlozi. U mnogim dvorištima nepovoljani su tereni, svakodnevnica su i neregulirana parkiranje na zelenim površinama ili jednostavno postoji potreba za većim građevinskim zahvatima koja zahtijevaju i rad gradskih institucija.
13 dvorišta
Zbog toga su u Udruzi Nešto Više kroz projekt osigurali sadnice i sjemena, đubrivo, alat, te najvažnije – stručnu pomoć agronoma ove organizacije. Broj prijava bio je veći od očekivanog.
Aktivisti ove udruge posjetili su njih tridesetak, a na kraju je odlučeno da će se raditi ukupno 13 dvorišta koja zadovoljavaju uvjete. Riječ je o dvorištima na adresama: Splitska broj 72, Ulica Alekse Šantića broj 92, Ulica Ante Starčevića broj 48, Ulica Ante Starčevića broj 66, Ulica Biskupa Buconjića 2, Ulica Franje Miličevića broj 15, Ulica Kralja Petra Krešimira IV broj 26, Ulica Kralja Zvonimira broj 17a, Ulica Milana Šufflaya 64/66, Ulica Zrinski i Frankopana broj 11, Ulica Zrinski i Frankopana broj 30, Zalik broj 3 i Zalik broj 17.
Nakon posjete, za svako dvorište u suradnji sa stanarima napravljen je plan uređenja koji je kombinacija želja stanara i preporuka inžinjera agronomije Maida Maksumića, Muhameda Gariba i Željke Rubinić, te liste biljaka pogodnih za sadnju u klimatskoj zoni u kojoj se nalazi Mostar, a koje je objavio Bojan Spasojević, stručni suradnik za zelene površine pri gradu Mostaru.
Najtraženije sadnice bile su ruzmarin, lavanda, lovor-višnja, maslina, legistremija i hortenzija. Što se stablašica tiče, najtraženije su vrbe i košćele, dok su za travnjake stručnjaci preporučili nisku djetelinu zbog otpornosti i koristi za eko sustav.
Ujedinili stanare
Akcije su započete 3. listipada prvom intervencijom na Bijelom Brijegu, a nastavljaju se kroz cijeli ovaj mjesec. Stanari na adresi Zrinski i Frankopana 30. kazali su nam kako su uz sadnice dobili i korisne savjete za sadnju i održavanje jer, iako se dvorište dobro održava, novi savjeti i ideje uvijek dobro dođu.
Ujedno je ta akcija bila prilika i da se stanari druže, pa oni malo stariji ističu kako se na ovaj način nisu zajednički organizirali više od 20 godina. Nakon ove akcije dogovor je da stanari odsad ovakve aktivnosti počinju redovito sprovoditi.
U Splitskoj na broju 72. ističu kako su prezadovoljni ekipom Nešto Više jer su upoznali mlade i neopterećene ljude koji su spremni pomoći. Nisu znali da u Mostaru uopće djeluje ovakav tip nevladine organizacije. Poziv su slučajno vidjeli u medijima i do akcije nisu vjerovali da će se ostvariti. Kasnije su poslali fotografije novog cvijeća koje su sami zasadili, inspirirani savjetima stručnjaka iz Nešto Više.
Sljedeća dvorišta na rasporedu su u naseljima Vatikan, Šantićeva ulica i Bakijna Luka a kroz ovu akciju bit će pokriveno cijelo područje Grada Mostara. Ova aktivnost se realizira kroz projekat Mostar – Prostori koji pokreću koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva.
(Dnevni list)