Broj potvrđenih slučajeva ebole u Ugandi povećan je na 109, a epidemija je odnijela 30 života, saopštili su iz ministarstva zdravstva te zemlje. Kako su naveli, petnaest potvrđenih slučajeva bilo je među zdravstvenim radnicima, od kojih je šestoro umrlo. U Ugandi je proglašena epidemija virusa ebole krajem septembra, saopštili su iz ministarstva zdravstva i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO). Afrički ured SZO-a objavio je da se radi o relativno rijetkom sudanskom soju ebole.
Šta je ebola?
Ebola je rijetka, teška i često smrtonosna bolest koju uzrokuje virus. Prenosi se direktnim kontaktom s krvlju ili drugim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, bilo živih ili preminulih. U to je uključen i nezaštićen spolni odnos s pacijentima, kod kojih je virusna nukleinska kiselina detektirana i do 193 dana nakon njihovog potpunog oporavka od bolesti.
Bolest se može dobiti i direktnim kontaktom s krvlju i drugim tjelesnim tekućinama zaraženih divljih životinja, živih ili uginulih, poput majmuna, šumskih antilopa i šišmiša. Virus ebole ne prenosi se vazduhom poput virusa gripe. Bolest iznenada započinje dva dana do 21 dana nakon izlaganja virusu pojavom groznice, bolova u mišićima, slabosti, glavobolje i grlobolje. Sljedeću fazu bolesti obilježavaju povraćanje, proljev, osip i neispravan rad jetre i bubrega. Neki pacijenti imaju obilna unutrašnja i vanjska krvarenja te im prestane raditi više organa.