Prema više visokih američkih vojnih i obavještajnih dužnosnika, visoki ruski vojni čelnici nedavno su razgovarali o tome kada i kako bi Moskva mogla upotrijebiti taktičko nuklearno oružje u Ukrajini, što je izazvalo zabrinutost u Washingtonu i savezničkim prijestolnicama, izvještava The New York Times.
Ruski predsjednik Putin navodno nije sudjelovao u tim razgovorima koji su se odvijali u pozadini pojačane nuklearne retorike Kremlja i ruskih neuspjeha na bojnom polju. Ipak, spoznaja da su visoki ruski vojni čelnici sudjelovali u takvim raspravama zabrinula je administraciju američkog predsjednika Joea Bidena, piše američki medij. Ipak, američki dužnosnici rekli su da nisu vidjeli dokaze da Rusi premještaju nuklearno oružje na lokacije ili poduzimaju druge korake kako bi se pripremili za taktički napad. Obavještajni podaci o tim razgovorima razmijenjeni su unutar američke vlade sredinom listopada. Američki dužnosnici nisu opisali scenarije koje ruski vojni vrh razmatra za uporabu nuklearnog oružja. Međutim, William Burns, direktor CIA-e, ranije je rekao da bi Putinov “potencijalni očaj” zbog poraza u Ukrajini i neuspjeha u ratu mogao natjerati Rusiju da upotrijebi nuklearno oružje.
John F. Kirby, glasnogovornik američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost, odbio je komentirati samo izvješće, ali je rekao:
“Od samog početka smo bili jasni da su komentari Rusije o potencijalnoj uporabi nuklearnog oružja duboko zabrinjavajući i da ih shvaćamo ozbiljno” i dodao:
“Nastavljamo pratiti ovo najbolje što možemo i ne vidimo nikakve naznake da se Rusija priprema za takvu upotrebu”.
Prema procjenama Pentagona, Rusija ima do 2000 taktičkih nuklearnih bombi koje su namijenjene za upotrebu na bojnom polju i za suzbijanje neprijateljskih oružanih snaga. Taktičko nuklearno oružje nikada u povijesni nije korišteno u borbi, ali se može koristiti na mnogo načina, pa čak i kao topničke granate. Taktičko nuklearno oružje ima manju snagu i dizajnirano je za korištenje na kraćim udaljenostima od ICBM bojevih glava (strateško nuklearno oružje). Vojni stručnjaci kažu da bi uporaba nuklearnog oružja, prvi put u 75 godina, iz temelja promijenila oblik rata. Iako bi razina destrukcije ovisila o mnogim čimbenicima, uključujući veličinu oružja i smjer vjetrova, čak i mala nuklearna eksplozija mogla bi ubiti tisuće ljudi i učiniti dijelove Ukrajine nenastanjivim. Iako je rizik od nuklearne eskalacije i dalje alarmantno visok, dužnosnici Bidenove administracije i američki saveznici također kažu da su telefonski razgovori između zapadnih i ruskih kolega krajem prošlog mjeseca pomogli u ublažavanju nekih nuklearnih napetosti. Putinov govor prošlog četvrtka, u kojem je zanijekao da se Moskva sprema upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini, dodatno je smanjio zabrinutost Zapada, tvrde američki dužnosnici.