Na konferenciji u Sarajevu danas je predstavljen novi, inovativni program za djecu predškolskog uzrasta pod nazivom “Zdravo odrastanje”.
Konferencija je organizovana u okviru projekta “Zdravo odrastanje djece u predškolskim ustanovama u općini Centar Sarajevo” koji provodi Institut za populaciju i razvoj, zajedno sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) kroz Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2- ReLOaD2, koji finansira Evropska unija (EU).
Program menadžerica Instituta za populaciju i razvoj Tijana Medvedec Hodžić je rekla da je program kreiran u protekle četiri godine i da je namijenjen djeci uzrasta od četiri do šest godina koji su njegovi krajnji korisnici.
– Osnovna svrha programa jeste da jača njihove životne vještine, njihovo samopouzdanje, da ih osnaži i da zapravo onog trenutka kada dođu u osnovnu školu, mogu da formiraju zdrave odnose sa vršnjacima, da prepoznaju situacije koje su potencijalno opasne za njih, da znaju kome da se obrate, jednostavno da vode brigu o svom zdravlju – navela je Medvedec Hodžić.
Naglasila je da je program nov i inovativan, te da je zasnovan na međunarodnim standardima i preporukama i prilagođen našem društvu. Sastoji se od šest značajnih tema koje su međusobno povezane i koje imaju za cilj da dijete vodi brigu o svom zdravlju, o sebi, kao i o svojim vršnjacima. Ujedno, kako je dodala Medvedec Hodžić, program predstavlja preteču programima prevencije nasilja.
Ključno je, prema riječima premijera Kantona Sarajevo Edina Forte, da predškolski odgoj i osnovna škola dobiju mjesto koje im pripada, koje podrazumijeva ulaganje u našu djecu.
– Ako ne ulažemo u djecu nemamo budućnost i tu nema dijeme – kazao je Forto naglašavajući značaj ovog programa za zdravo odrastanje djece.
Program “Zdravo odrastanje” koji je jedinstven ne samo u Bosni i Hercegovini već i u regiji, ima podršku Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i JU Djeca Sarajeva, a najprije će se početi primjenjivati u predškolskim ustanovama Općine Centar Sarajevo.
Pomoćnica načelnika Općine Centar Sarajevo Lejla Dizdarević je rekla da je ovaj projeket u skladu sa Strategijom razvoja i Strategijom prema mladima ove općine.
-Drago nam je što sufinansiramo još jedan projekt kada je riječ o djeci predškolskih ustanova s područja Općine Centar, deset vrtića u kojem učestvuje oko 650 djece, a neposredno učestvuju roditelji, odgajatelji i drugi. Općina Centar će u skladu sa svojim strategijama i dalje finansirati ovakve projekte – dodala je Dizdarević.
Predstavnica JU Djeca Sarajeva Nermina Fočak je rekla da ovaj inovativni program odgajateljima nudi različite materijale za rad sa djecom.
– Ovim programom zaista želimo da ponudimo i nešto drugo, da djeca naprimjer vide da superheroji mogu biti i djevojčice. Imamo sada i nekih novih primjera u literaturi koja se nudi djeci u kojim recimo djevojčice preuzimaju dominantniju ulogu i rješavaju probleme. Također, u literaturi su podjele poslova između mame i tate puno bolje i pristupačnije objašnjene za djecu, pa tako i tata može biti super kuhar, a mama može biti dobar majstor i popraviti bicikl – ilustrirala je Fočak.
Na konferenciji su učestvovale odgajateljice iz predškolskih ustanova JU Djeca Sarajeva, roditelji, autorice programa “Zdravo odrastanje”, psiholozi i psihologinje, pedagozi i pedagoginje, predstavnice i predstavnici vladinog i nevladinog sektora. Posebno su diskutovali o tome kako na najbolji način primijeniti ovaj program koji utiče na razvoj funkcionalnog znanja i psihosocijalnih vještina najmlađih.