Zdravstveni radnici u Hercegovačko-neretvanskom kantonu od Konjica do Neuma za ovaj ponedjeljak su najavili protest ispred Kantonalne vlade jer neće dobiti 1.080 KM jednokratne pomoći. Vlada je, podsjećamo, pronašla novac za proračunske korisnike nakon što su im sindikati prosvjete, te državnih služebnika i namještenika najavili štrajk. Čini se da će u proteste i mostarski vatrogasci, ali i komunalci u HNK-u jer jednokratne pomoći, kako trenutno stvari stoje, ni za njih nema.
Kraj godine u ovom dijelu Hercegovine neće biti nimalo svečarski. Dapače. Prosvjedi se najavljuju na sve strane. Već u ponedjeljak u Mostar će doći svi zdravstveni radnici. Ističu da su diskriminirani u odnosu na druge proračunske korisnike za koje je novac osiguran.
„Vlada je bila odlučna samo jednom dijelu da isplati pomoć, iako smo i prije usvajanja konačnog budžeta zatražili da uzmu u obzir zdravstvene radnike. Svi smo mi na neki način budžetski korisnici. Vlada u ovom trenutku daje izjave da je osigurala neka sredstva koja će prebaciti navodno poslodavcima, onda poslodavci individualno da to isplaćuju“, kaže za FTV Dalibor Vuković, predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika HNK-a.
Budući da pušu i na hladno i ne vjeruju nikome, u sindikatu zdravstva žele da novac bude uplaćen ustanovama po spisku radnika. Ovakav odnos Vlade nazivaju diskriminatorskim i spremni su i na podnošenje tužbi.
U srijedu će u štrajk upozorenja mostarski vatrogasci, odnosno, članovi sindikalne organizacije koja okuplja i neke druge gradske službe.
„Zato što nije isplaćena jednokratna financijska pomoć usljed porasta potrošačkih cijena kao što vidimo da je to slučaj s drugim nivoima vlasti u Federaciji i u ovome kantonu, gdje imamo priliku da vidimo da su pojedine kolege već izišle na ulicu. Zbog toga, ali i zbog nedostatka komunikacije“, poručio je Nermin Basarić, član Sindikalne organizacije vatrogasaca Mostar.
Jednokratne pomoći, čini se, nema ni za komunalnce, kojima je i inače stanje s plaćama i doprinosima iznimno loše. Naime, komunalna poduzeća u HNK-u, kažu u sindikatu, nemaju novca da radnicima isplate bilo kakvu pomoć, te ju traže od svojih osnivača.
„Situacija u komunalnim preduzećima je jako teška, primanja su niska, plaće se kreću od 600 do maksimalno 800 maraka u pojedinim firmama. U pojedinim plaće i kasne, zbog neuplate doprinosa u pojedinim preduzećima radnici imaju neuplaćeni staž. Tako da je puno problema“, ističe za FTV Fikret Dedović, predsjednik Kantonalnog odbora Sindikata komunalne privrede HNK-a.
Mjeru Vlade Federacije o isplati 1.080 KM jednokratne pomoći u Mreži „Naše društvo“ također smatraju diskriminatorskom.
„Da pojednostavimo, od našeg zajedničkog novca isplatit ćemo proračunskim korisnicima, nezaposlnim ćemo dati puno manje, umirovljenicima ništa, a ljudima koji također pune proračun i porez koji rade u privatnom sektoru ništa. Mislim da se tu čak povrijedio i Ustav BiH, gdje se građani ne smiju razdvajati ni po kakvom osnovu“, poručuje Marin Bago, član Mreže „Naše društvo“.
Novca, smatra Bago mora biti za sve, tim više jer potrošačka korpa već prelazi 3.000 KM. Samo na osnovne životne potrebe mora se izdvojiti više od 1.500 KM. Umjesto strateških mjera pomoći, naše vlasti su, smatra Bago, ovim pribjegle tek populizmu.