Za nekoliko dana biće usvojen Pravilnik o podsticajima za poljoprivrednu proizvodnju u Republici Srpskoj, najavio je resorni ministar Savo Minić. Na sastanku s poljoprivrednicima u Bijeljini, razgovarao je o raspodjeli novca i planovima za narednu poljoprivrednu sezonu.
Obezbijediti domaću proizvodnju hrane i uključiti što više malih proizvođača u sistem podsticaja glavni su ciljevi za agrar u 2023. godini, istakao je u Bijeljini Savo Minić, ministar poljoprivrede Republike Srpske i najavio donošenje pravilnika o raspodjeli ovogodišnjeg agrarnog budžeta narednih dana.
“Еpilog je toga da je preko 90 do 95 odsto zahtjeva poljoprivrednih proizvođača, kada je u pitanju praivlnik, uobzireno, da ima još nekih stvari koje ćemo pokušati prilagoditi zahtjevima i aktuelnom vremenu”, rekao je Minić.
Za poljoprivrednike je to dobra vijest. Iako će značajan dio većih izdvajanja pojesti poskupljenja, proizvodnja će biti održiva.
“Da će to biti preko 10 feninga, s obzirom da smo mi povrtlari tražili 10 miliona KM da ide za povrtlare. Inflacija koja je u toku i poskupljenje repromaterijala ne bi mnogo uticalo na budžete poljoprivrednih proizvođača”, navodi za BHT povrtlar Mladen Lazić.
Većim podsticajima mogu se nadati sve grane poljoprivrede, a dio sredstava biće izdvojen i za ruralni razvoj i osiguranje usjeva.
“Što se tiče mljekara, diže se sa 25 na 30 feninga plus 200 KM po kravi. Naši zahtjevi su bili usmjereni što se tiče samih kapitalnih ulaganja. Sve što je traženo, mi smo sve dobili, da kažem da je malo – malo je, situacija je teška, nije neko kukanje”, objašnjava za BHT Boško Radić iz Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice.
“Još dva miliona za ruralni razvoj i ja se nadam da ćemo ovih dana aplicirati”, izjavio je direktor Agrarnog fonda Bijeljine Zlatan Lazarević.
Ipak, ostaje neriješeno pitanje koncesija i poskupljenja arende, koje je za poljoprivrednike značajan trošak.
“Mi se ne možemo porediti sa onima koji dobiju zemlju od države, koji recimo ne plaća arendu. Mi koji plaćamo 100 KM, mi nemamo šanse, to niko nigdje ne piše niti nam računa, da kaže, e oni su na trošku”, tvrdi za BHT poljoprivrednik Petar Dragojlović.
Iz Ministarstva poljoprivrede uvjeravaju da će u narednom periodu i to pitanje doći na dnevni red i dodaju da građani nemaju razloga za brigu, jer će poljoprivreda opstati, a hrane neće nedostajati, što je krajnji cilj svih donesenih mjera.