U toku su prijave za program stipendiranja studenata i učenike iz Bosne i Hercegovine u Republici Turskoj. Projekt finansira Vlada Republike Turske, prijave su otvorene do 20. veljače i primaju se online putem, a tim povodom izaslanstvo Veleposlanstva Turske u Bosni i Hercegovini posjetilo je jučer Drugu gimnaziju i Karađoz-begovu medresu u Mostaru.
Suradnja dviju zemalja
Ataše za obrazovanje u Veleposlanstvu, Faruk Berat Akcesme, podsjetio je kako je program stipendiranja Turske na godišnjoj razini tokom posljednje decenije porastao četiri ili pet puta.
– Danas smo na razini da svake godine imamo aplikante iz 170 zemalja svijeta. Njih oko 180 tisuća danas aplicira za program stipendija Turske. Što se tiče Bosne i Hercegovine, u ovom periodu smo zabilježili preko 1.500 studenata koji su dobili stipendiju i studirali u našoj zemlji. Naravno, danas smo tu, kako bismo predstavili stipendije najboljim učenicima i studentima u gradu na Neretvi, rekao je Akcesme.
U sklopu stipendijskog programa, svaki student čija aplikacija bude prihvaćena, sam će imati priliku birati fakultet koji će studirati. Program je sveobuhvatan. Osim stipendije Turska će snositi i troškove prevoza, smještaja, odnosno zdravstvenog osiguranja.
– Cilj je osoposobiti i obrazovati kvalitetne ljude koji bi kasnije radili na gradnji odnosa dviju zemalja – Turske i Bosne i Hercegovine. Želimo, također, stvarati stručnjake koji će moći konkurirati za razne poslove u mnogim zemljama i ljude koji će imati prigodu govoriti jezike naših zemalja. Sve učenike koji su zainteresirani pozivam da do 20. veljače ispune svoju prijavu, dodao je.
Susretljivi domaćini u mostarskim školama zahvalili su gostima iz Turske na nesebičnom doprinosu za kvalitetnije obrazovanje djece i mladih iz Bosne i Hercegovine.
– Zahvalni smo Republici Turskoj koja je dosad stipendirala i obrazovala veliki broj mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine. Ovo je odlična prilika za naše učenike, koji osim stipendije mogu upoznati nove kulture, običaje, naučiti jezik, te se izgraditi u stručnom smislu. Suradnja je dosad bila odlična i nadamo se da će i dalje biti takva, rekao je ravnatelj Karađoz-begove medrese u Mostaru, Aid Tulek.
Tko može aplicirati?
Na konkurs za stipendiju se mogu prijaviti studenti za treći ciklus studeiranja, kao i učenici koji su završni razredi srednjih škola. Kada je riječ o minimalnim postignućima koje je potrebno imati kako bi aplikacija za stipendiju bila uzeta u razmatranje, kandidati za prvi ciklus studija moraju imati najmanje 70 posto, dok je za drugi ciklus potrebno imati najmanje 75 posto uspjeha u dosadašnjem obrazovanju.
Onim kandidatima koji apliciraju za stipendije, a izučavaju zdravstvene znanosti – medicinu, stomatologiju i farmaciju, dosadašnji uspjeh mora biti najmanje 90 posto. Također, kandidati koji apliciraju za prvi ciklus moraju biti mlađi od 21 godine, za master-programe mlađi od 30 godina te za doktorski studij mlađi od 35 godina. Oni koji apliciraju za stipendiju za istraživačke projekte moraju biti mlađi od 45 godina.
Aplikanti trebaju biti državljani zemalja iz kojih apliciraju, diplomci ili studenti koji će diplomirati na kraju tekuće akademske godine te, ako je riječ o istraživačkim projektima, istraživači s pokazanim uspjehom na tom polju.
(Dnevni list)
https://dnevni.ba/mostar/turci-ucenike-iz-mostara-pozvali-u-svoju-zemlju/