Francuska premijerka Elisabeth Borne upotrijebila je u četvrtak posebnu proceduru kako bi bez glasanja kroz Nacionalnu skupštinu progurala nepopularni zakon o penzijama, javlja Reuters.
Ovaj potez, uz korištenje takozvanog članka 49:3 ustava, osigurat će usvajanje zakona kojim se dobna granica za odlazak u penzijama podiže za dvije godine na 64 godine. To ujedno pokazuje da predsjednik Emmanuel Macron i njegova vlada nisu uspjeli prikupiti dovoljnu većinu u parlamentu, što predstavlja udarac centrističkom predsjedniku i njegovoj sposobnosti da pridobije potporu drugih stranaka za daljnje reforme.
Borne su dočekali zvižduci dok je stigla u Nacionalnu skupštinu, donji dom parlamenta, kako bi u četvrtak najavila posebnu proceduru. Sjednica je prekinuta na dvije minute nakon što su ljevičarski zastupnici koji su pjevali himnu spriječili Borne da govori. Neki su držali transparente s natpisom “Ne 64 godine”.
Borne je nakon nastavka sjednice uzela riječ, ali je njezin govor bio uglavnom zaglušen zvižducima i skandiranjem oporbenih članova parlamenta i povicima “ostavka”, u rijetkim kaotičnim scenama u francuskom parlamentu.
“Ne možemo se kockati s budućnošću naših mirovina, ova reforma je neophodna”, rekla je Borne zastupnicima, kako bi objasnila zašto koristi proceduru 49:3. Macron i njegova vlada tvrde da je podizanje dobi za odlazak u mirovinu neophodno kako bi se penzioni sistem izvukao iz minusa do kraja desetljeća.
Čelnica krajnje desnice Marine Le Pen rekla je da bi Borne trebala dati ostavku.
“Ovo pribjegavanje opciji 49:3 u zadnji trenutak izvanredan je znak slabosti”, rekla je i dodala:
“Ona mora otići.”
Potez vlade vjerojatno će dodatno razbjesniti sindikate, protestante i lijevu oporbu koji kažu da je mirovinska reforma nepoštena i nepotrebna.
“Ova vlada nije dostojna Pete Republike i francuske demokracije. Parlament se šikanira, ponižava do kraja”, rekao je Fabien Roussel, čelnik Komunističke partije.
Šef socijalista Olivier Faure izjavio je da bi takav potez mogao “raspiriti nekontrolirani bijes” nakon višetjednih štrajkova i prosvjeda. Oporbene stranke će vjerojatno tražiti glasanje o povjerenju vladi, no malo je vjerojatno da će to proći s obzirom da većina konzervativnih zastupnika podržava vladu.
Macronov neuspjeh da osigura većinu za usvajanje penzione reforme ne samo da je ozbiljan udarac njegovim reformskim naporima, nego bi mogao poništiti velik dio političkog kapitala za nastavak drugog predsjedničkog mandata koji ističe 2027.