Naučnici su po prvi put uspostavili vezu između kozmičkog zračenja i zemljotresa. Projekt CREDO, koji je 2016. pokrenuo Institut za nuklearnu fiziku Poljske akademije znanosti (IFJ PAN) u Krakovu radi na analizi kako se potresi mogu predvidjeti mjerenjem kozmičkog zračenja, piše Newsweek.
Razaranja uzrokovana snažnim zemljotresima mogla bi se značajno smanjiti kada bi naučnici naučili kako predvidjeti gdje i kada će se oni dogoditi. Nova studija iz projekta otkrila je jaku vezu između kozmičkog zračenja i zemljotresa, iako ne na način na koji je itko očekivao.
“Ne možemo zamisliti konvencionalni scenarij u kojem kozmičko zračenje uzrokuje zemljotrese, a to vam govorim na konto cijele moje karijere—25 godina—iskustva u području kozmičkih zraka ultravisoke energije”, dr. Piotr Homola, koordinator CREDO-a i prvi autor knjige članak koji opisuje otkriće u Journal of Atmospheric and Solar-Terrestrial Physics rekao je za Newsweek .
“Najintrigantniji rezultat naše studije je da vidimo vezu između dva naizgled nepovezana znanstvena područja: kozmičkih zraka i seizmičnosti”, rekao je Homola.
“Ali ne možemo konvencionalno ukazati na moguću uzročnu vezu: niti kozmičke zrake koje uzrokuju zemljotrese, niti neki proces unutar Zemlje koji uzrokuje pravilan i složen učinak zračenja koji prethodi seizmičkom udaru.”
Iako se hipoteza o povezanosti zemljotresa i kozmičkog zračenja može isprva činiti čudnom, Homola objašnjava da su temelji te ideje zapravo prilično racionalni. Vrtložne struje unutar jezgre planeta — koje generiraju njegovo magnetsko polje — odvraćaju nabijene čestice kozmičkog zračenja. Dakle, ako bi veliki zemljotres bio povezan s ovim poremećajima protoka, magnetsko polje bi bilo pogođeno i izazvalo promjene unutar našeg planeta.
Kada su CREDO naučnici analizirali podatke o kozmičkom zračenju iz projekta Neutron Monitor Database (prikupljanih tijekom posljednjih 50 godina) i Pierre Auger Observatorija (prikupljanih od 2005.), pronađena je jasna korelacija između potresa magnitude 4 ili veće i intenziteta sekundarnih kozmičkih zračenja.
Ali ova je korelacija očita samo kada se podaci o kozmičkom zračenju pomaknu za 15 dana u odnosu na seizmičke podatke. To sugerira da bi naučnicima mogao dati informacije o potresima dosta unaprijed.
Ali još uvijek nije jasno hoće li biti moguće utvrditi mjesto tih potresa. To je zato što korelacije nisu vidljive u analizama specifičnih lokacija, navodi se u studiji. Zapravo, korelacije se pojavljuju samo kada se seizmički podaci uzmu u obzir na globalnoj razini.
To sugerira da iz promjena u intenzitetu kozmičkih zraka možemo vidjeti “fenomen kojemu je izložen naš planet kao cjelina.”
No, nalazi otvaraju vrata za razmatranje drugih manje konvencionalnih objašnjenja.