Trenutno stanje kada je u pitanju izbor nove Vlade HNK jeste da do sporazuma može doći, ali i ne mora. Razloga za ovakav rasplet kao iz sapunice je više. SDA i HDZ jesu približili stavove. Obje stranke su pragmatične. HDZ želi da skine sa sebe “obavezu” formiranja vlade, a SDA pokušava sve da izbjegne da ostane bez iste, gdje se nalaze značajni resursi. Jasno je da HDZ i SDA, zajedno sa nerazdvojnim partnerom NES-om, koji bi trebao dobiti ministarsko mjesto u novoj vladi imaju 19 ruka. U praksi ovakav sastav vlade ne znači nikakvu promjenu, jer premijera će kao i do sada imati HDZ, po 5 ministarstava SDA i HDZ i jednog NES. Osim personalnih promjena u ministrima, suštinski se ništa ne mijenja.
Za izglasavanje ovakve vlade potrebna je jedna ruka. Naše informacije govore da se i vrh DF-a sa Željkom Komšićem uključio u lobiranje kod svojih poslanika Saudine Hejub i Zoran Mikulića. Dovoljna je samo jedna od ove dvije “ruke”. Podsjetimo, ranije je Predsjedništvo DF-a zauzelo stav da u ovom kantonu neće nikoga podržati, ali još jedan pojas za spašavanje SDA Željko Komšić želi da baci SDA
Odluka u rukama HRS ?
S druge strane, opcija koju predvodi SDP trenutno ima mnogo slabije šasne za formiranje vlade. Izbor je zapeo kod HRS. Naime, HDZ je ne izbježan u obje opcije zbog svojih 11 zastupnika. HDZ 1990 je mnogo bliži podršci vladi koju bi čini SDP i NIP. Međutim takva vlada ima 18 “ruka” podrške”.
Naše informacije govore da zastupnici i u kantonalnoj skupštini HNK ispred HRS (2 zastupnika) voljni su podržati vladu u kojoj ne bi bilo SDA. Međutim, tu njihovu odluku treba da podrži i predsjednik HRS Slaven Raguž. Prema našim informacijama čak se ponovo umiješao i međunarodni faktor. Pritisak je definitivno na HRS, jer nedavanjem podrške vladi u kojoj bi bio SDP i NIP oni u praksi odstupaju od svojih stavova da ne žele biti pojas za spasavanje SDA, jer bi sada to i bili i tako ih de facto spasili od opozicije.
Podsjetimo, podrška 20 zastupnika je potrebna samo jednom i to kada se izglasava novi sastav Vlade. Za svaku odluka poslije toga je potrebna prosta većina od 18 zastupnika u Skupštini HNK
U Livnjskom kantonu čekaju rasplet
S druge strane, ni priča oko HRS nije skroz jednosmjerna. Naime, od izbora u HNK značajno će zavisti i sastav nove Vlade u Livanjskom kantonu. Odnosi HDZ BiH sa ostalim hrvatskim strankama su “na krv i nož”. I to je već stara stvar. Hrvatski nacionalni pomak, stranka formirana na platformi oštre borbe protiv HDZ BiH ima pet zastupnika. HDZ 1990 ima 4 zastupnika, a HRS ima jednog. Ukupno je to 10 zastupnika. Tu je i Hrvatska nezavisna lista sa 2 zastupnika. To bi u slučaju jednog od mogućih scenarija prema kojem bi HDZ formirao vlast sa SDA u HNK činilo blok od 5 zastupnika HDZ u Livanjskom kantonu na jednoj strani kontra 12 zastupnika HNP, HDZ 1990, HRS i HNL na drugoj strani. U toj situaciji logičnim se čini ulazak dva zastupnika SDP u koaliciju. Potrebna još tri zastupnika mogu se potražiti u preostalim zastupncima iz tri liste koje okupljaju zastupnike srpske nacionalnosti, a ukupno imaju 4 zastupnika. Za izglasavanje vlade ovog kantona potrebno je 17 zastupnika.
Prije nešto više od mjesec dana bilo je najavljeno da je blizu sporazum svih stranaka sa hrvatskim predznakom, ali je sve ostavljeno na “čekanje” dok se ne završi HNK.
N.A. / Ero.ba