Napadi Ukrajine na vojne ciljeve u Sevastopolju predstavljaju težak udarac za Rusiju: oni pokazuju da ruska protivvazdušna odbrana očigledno nije u stanju da presreće zapadne krstareće rakete. Na Krimu se trenutno nalaze najsavremeniji radari i sistemi protivvazdušne odbrane kojima Rusija raspolaže, poput sistema S-400 Triumf, kaže njemački ekspert za vojna pitanja Marcus Keupp.
Ukrajina u tim napadima, kako ističe, na meti nema samo vojne već i simbolične ciljeve, kao što je sjedište ruske Crnomorske flote, “najsvetiji” vojni objekat na cijelom Krimu. Prizori, koji su se mogli vidjeti na snimcima, jasno pokazuju da svi oni, koji su se tamo nalazili, vjerovatno nisu više među živima. To je potpuna katastrofa za Rusiju, ističe njemački vojni stručnjak.
Nedavni napadi, kako dalje navodi, daju predstavu u kom pravcu se odvija rat. Cilj im je da se Rusima jasno stavi do znanja da su njihovi vojni položaji neodrživi. Svi vazdušni udari na Ukrajinu koordiniraju se sa aerodroma na Krimu. Mnogi od terorističkih napada na civilno stanovništvo, poput nedavnog bombardovanja Hersona, logistički se izvode preko Krima. Ako se ovakav razvoj događaja na Krimu nastavi, doći će do preokreta u ratu, najkasnije do proljeća, smatra Keupp.
Krim je, naglašava on, ukrajinska teritorija i od 2014. godine je okupirana od strane Rusije, koja je iskoristila Krim pretvorila u sopstvenu vojnu tvrđavu: napravljeni su aerodromi, prije svega za jurišne helikoptere, kao i za borbene avione i tamo su stacionirani masivni sistemi protivvazdušne odbrane.
Krim, pojašnjava Keupp, nije samo logistički centar, on je i vojna baza cijele ruske operacije koja se vodi u Ukrajini, i zato će se tamo odigrati veliko finale rata i to možda prije nego što su mnogi očekivali.
“Mi rat vidimo sa zakašnjenjem”
„Mi pratimo rat sa vremenskim odmakom, ali tačno znamo šta se dešava na terenu. Do kašnjenja dolazi jer se video-snimci pojavljuju tek nakon što to dopuste lokalni komandanti na frontu. Rat je, prema procjenama, napredovao za pet do sedam dana dalje od onoga što vidimo u medijima.”
Ukrajina trenutno napreduje u dva pravca u oblasti Robotina, pojašnjava Marcus Keupp: cilj je da se artiljerija probije toliko daleko da može kontrolisati Tokmak, čime bi se moglo prekinuti snabdijevanje ruske vojske na cijelom južnom frontu. To bi moglo odigrati veliku ulogu u oktobru. Kada bi to uspjelo, Ukrajina bi de facto uspjela prekinuti i podijeliti ruski južni front.
„U martu sam rekao da će rat za Rusiju biti strateški izgubljen do oktobra. Pri tome nisam mislio da će borbe prestati, već da će se Rusija naći u situaciji u kojoj logistički ne može efikasno da djeluje i da će biti suočena sa izborom: ili da povuče svoje trupe ili će one biti u rasulu”, smatra njemački ekspert.
Keupp kaže da su sastanak i razgovori Putina sa sjevernokorejskim predsjednikom Kimom dobro prikriveni propagandni manevar.
„Na rat morate gledati iz logističke perspektive. Dok Sjeverna Koreja isporuči municiju u obimu, koji bi Rusima omogućio da ponovo preuzmu inicijativu, do tada će rat biti završen.”
Nastavak stradanja civilnog stanovništva
Sistematsko uništavanje ukrajinske energetske mreže Rusiji neće uspjeti ni ove godine, smatra Keupp:
„Ne samo da je Ukrajina uspjela popraviti svoju energetsku mrežu, već je i njena protivvazdušna odbrana postala mnogo efikasnija. Važna čvorišta elektroenergetske mreže sada su pokrivena protivvazdušnom odbranom. Ali, naravno, ne može se u potpunosti zaštititi cijela država i svaka stambena zgrada. Stoga će se teroristički napadi na civilno stanovništvo najvjerovatnije nastaviti.”
U svemu tome, zaključuje on, posebno važna je uloga Međunarodni krivični sud u Hagu, jer lista ruskih ratnih zločina, koji se pomno bilježe, postaje sve duža.
Marcus Keupp od 2013. godine predaje na Vojnoj akademiji ETH u Zurichu. Kao vojni ekonomista bavi se, između ostalog, trgovinom i logistikom u ratu.
(Deutsche Welle)