Ruski ministar obrane Sergej Šojgu rekao je zastupnicima da se oružanim snagama Ruske Federacije u zoni “specijalnih operacija” dnevno isporučuje oko 15 000 tona streljiva i goriva.
Na Šojguov poziv, predsjednica Vijeća Federacije Valentina Matvijenko i Odbor za obranu i sigurnost Vijeća Federacije održali su sastanak u ruskom Ministarstvu obrane. Ministar je pozornost senatora usmjerio na opseg zadataka koje Oružane snage Rusije rješavaju tijekom tzv. specijalne vojne operacije.
“Da biste razumjeli o kakvim razmjerima pričamo, svaki dan isporučujemo 1.5 tisuća tona vode oružanim snagama – to je samo pitka voda. Dnevno operemo oko 350 tona odjeće. To se ne događa na jednom mjestu. To je na ogromnoj liniji bojišnice, koja je, uzmemo li sveukupno, veća od 1000 km”, naglasio je Šojgu.
Napomenuo je i da se “svime time, naravno, mora upravljati”.
“Također dnevno šaljemo 15.000 tona različitih materijala dnevno. To je prvenstveno streljivo i gorivo. Sve kako bi održavali opremu”, prenosi ga Interfax.
Šojgu je također naglasio važnost industrije.
“Nemoguće je ne govoriti o tome što radi naša industrija u svim regijama. Možemo dati puno primjera, vrlo slikovitih primjera kako su mladi ljudi koji nemaju veze s obrambenom industrijom u mjesec dana naučili, podigli i potaknuli proizvodnju”, istaknuo je ministar.
Estonska obavještajna služba je prošlog tjedna sugerirala da Rusija trenutno posjeduje 4 milijuna topničkog streljiva, što je broj dovoljno da održi sukob niskog intenziteta cijelu godinu ako se ne računa ono što će tek proizvesti.
Ants Kiviselg, čelnik obavještajnog centra Estonskih obrambenih snaga, tvrdi prema portalu ERR.ee, da je Rusija primila 350 000 komada topničkog streljiva iz Sjeverne Koreje. S obzirom na to da se ruska potrošnja procjenjuje na oko 10 000 jedinica dnevno,ovo nije pomoć od dugoročne važnosti, ali nije ni zanemariva.
Zapadni medijski izvori izvijestili su u rujnu o planu Rusije da poveća svoju godišnju proizvodnju topničkog streljiva na 2 milijuna komada. Trenutno, Rusija može proizvesti između 1 do 1,5 milijuna topničkog streljiva svake godine, što znači 83 000 do 125 000 granata mjesečno. Za usporedbu, glavni dobavljač topničkog streljiva za Ukrajinu, Sjedinjene Države, ima mjesečnu stopu proizvodnje od 28 000 komada od 155 milimetara i najavljuje povećanje proizvodnje na 100 000 komada mjesečno, tj. 1,2 milijuna do 2026. godine. Francuska je najavila planove za utrostručenje izvoza streljiva u Ukrajinu. Njihovo povećanje proizvodnje s 1000 jedinica u siječnju 2023. na 3000 do siječnja 2024. pokazuje da se više zemalja uključilo u utrku. Šef ukrajinske vojske obavještajne službe Kiril Budanov skrenuo je pozornost na ukrajinski trend veće potrošnje streljiva od onog što trenutno zapadni partneri proizvode.