List Le Figaro navodi da je Pariz skeptičan u vezi sa “namjerama” operacije koju vodi Washington u Crvenom moru, strahujući da će se američka mornarica, koja je do sada zauzimala odbrambeni stav, okrenuti usvajanju strategije odmazde prema Husima.
U dva odvojena izvještaja koje su napisali Nicolas Parrott i Adrian Golem, list je pojasnio da su mnogi saveznici Amerike izrazili sumnju u namjere Washingtona, zbog vlastite unutrašnje politike, kao što je slučaj sa Španijom, a koji nastoje da zadrže otvorenim kanale komunikacije sa arapskim svijetom, uprkos dogovoru o koordinaciji i razmjeni informacija (sa Washingtonom).
Palestincima u Gazi, lansiranjem balističkih projektila na izraelsku luku Eilat, zatim su napali brodove koji su se uputili ka Izraelu kroz Crveno more ili brodove povezane s izraelskim komercijalnim interesima, te su od tada izveli oko 40 napada na komercijalne brodove, koristeći helikoptere, dronove i protivbrodske balističke rakete.
Ovaj proces je ponukao mnoge brodarske kompanije da preusmjere svoje brodove na Rt dobre nade, a naftne kompanije zaustavile su tranzit džinovskih tankera u Crvenom moru, što je povećalo troškove transporta kontejnera za stotine dolara, što bi moglo dovesti do kašnjenja u distribuciji, nestašice proizvoda i poremećaja globalne ekonomije.
Sjedinjene Američke Države su najavile uspostavljanje međunarodnog pomorskog saveza pod nazivom “Čuvar prosperiteta”, odgovornog za sigurnost ovog dijela morskog puta.
Lloyd Austin je rekao: “Ovo je međunarodni izazov koji zahtijeva kolektivnu akciju.”
Odgovor Husa na sve ovo bio je prijeteći:
“Imamo potrebna sredstva da potopimo vašu flotu, vaše podmornice i vaše ratne brodove na moru. Crveno more bit će vaše groblje.”