Mnoge morske vrste ugrožene su prekomjernim izlovom, a tek je najnovije istraživanje provedeno uz pomoć satelitskih snimaka pokazalo koliko su ozbiljni razmjeri ilegalnog ribolova u svijetu. Istraživanje objavljeno u stručnom časopisu “Nature” pokazalo je da za oko tri četvrtine putovanja većih ribarskih brodova nema javno dostupnih dokumentiranih podataka.
To je, kako se navodi, potvrdila analiza satelitskih snimaka snimljenih od 2017. do 2021. godine, a tim znanstvenika iz neprofitne organizacije Global Fishing Watch promatrao je aktivnosti plovila koje bi mogle ukazivati na ilegalni ribolov. Usporedbe radi, samo manje od četvrtine trgovačkih i transportnih brodova nije moglo pratiti svoju plovidbu na temelju dokumentacije.
Više od milijardu ljudi u svijetu oslanja se na mora kao glavni izvor hrane, ali mnoge su morske vrste ugrožene prekomjernim izlovom, rekli su autori studije. Međunarodna pomorska organizacija (IMO) od 2000. godine kao standard na brodovima propisuje automatski identifikacijski sustav AIS za automatsku registraciju kretanja uzbrdica, što bi, između ostalog, trebalo poboljšati sigurnost plovidbe.
Međutim, ne moraju svi brodovi koristiti ovaj sustav, što ovisi o nacionalnim zakonima, veličini plovila i aktivnosti. Osim toga, posada može isključiti AIS u bilo kojem trenutku, na primjer, kako bi prikrila ilegalni ribolov. Kako bi dobili potpunu sliku aktivnosti na moru, tim znanstvenika proučio je 67 miliona isječaka satelitskih slika. Na temelju njih sastavili su karte visoke rezolucije koje su omogućile prepoznavanje objekata na moru – od brodova preko naftnih platformi do pučinskih vjetroelektrana.
Kada su te slike usporedili s javno dostupnim AIS podacima, odredili su navigacijske rute na kojima brodovi nisu koristili sustav. Prema podacima AIS-a moglo bi se zaključiti da su ribolovne aktivnosti na evropskim obalama po obimu gotovo jednake onima u Aziji. Satelitski podaci, pak, pokazuju da je industrijski ribolov u Aziji daleko intenzivniji nego u Evropi.
Azijske ribarske flote čine oko 70 posto svih ribarskih flota u svijetu, a 30 posto svih ribarskih brodova u svijetu su ribari samo u morima oko Kine.