Nezadovoljni načinom i dinamikom isplate štete izazvane pojavom afričke kuge, poljoprivrednici Semberije traže od entitetskog ministarstva sastanak i odgovore o isplati preostale odštete. U suprotnom, navode, krenuće u proteste i borbu za svoja prava.
Direktne štete izazvane pojavom afričke kuge u Semberiji iznose 10 miliona KM – indirektne su mnogo veće. A farmeri bez mogućnosti da obnove proizvodnju.Kao da su siročad, kaže Trifun Đukić – štetu im niko nije nadoknadio: „Dajemo rukama, tražimo nogama, moramo da idemo u proteste, da ne kažem i da gubimo vrijeme – žrtve smo nekih stranačkih prepucavanja“.
Od 8 miliona preostale štete, protekle sedmice isplaćeno je dodatnih dva miliona maraka. Farmeri su nezadovoljni zbog činjenice da su, kako navode, u drugim opštinama odštete već isplaćene u potpunosti te tvrde da nije ispoštovan dogovor da se obeštećenja isplaćuju onim redoslijedom kojim su podnošeni zahtjevi poljoprivrednika.
„Zašto su Šamac, Ugljevik, Modriča, Gradiška – koji su poslije nas imali eutanaziju – isplaćeni u vrlo kratkom roku? Jeste da je njih manje, ali zašto nisu bili korektni ako su rekli da će po datumu da isplaćuju?“, pita Nenad Nikolić.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS-a Savo Minić kazao je kako idu dinamikom koja je planirana u okviru dinamike isplate Vlade RS-a: „To će biti riješeno u narednih 7 dana, nakon toga kreće isplata ostalih podsticaja“.
Podatak da je u Semberiju uvezeno 2.000 svinja naljutio je ovdašnje farmere koji ne mogu da obnove proizvodnju jer im to aktuelni propisi strogo zabranjuju. Od nadležnih traže da se hitno reguliše pitanje obnavljanja proizvodnje.
“Ukoliko se to ne desi na adekvatan način, mi moramo biti svjesni da ćemo ostati bez svinjskog fond a ostaćemo i bez poljoprivrednika. Proizvođači moraju po hitnom postupku dobiti sredstva, mnogi su izgubili dobit, platili ceh u svemu tome – vidite da i dan-danas afrička kuga iskače u pojedinim mjestima, a zo znači da i u budućnosti moramo živjeti sa tim“, upozorava Savo Bakajlić, predsjednik Asocijacije poljoprivrednih udruženja BiH.
A to znači da više neće moći proizvoditi na način na koji je do sada to rađeno. Potrebna je podrška za kapitalne investicije.
„Da ljudi pripreme ograde, jer moramo biti svjesni, svi proizvođači, da se neće više moći raditi na način na koji se do sada radilo. Farme moraju biti ograđene, zatvorene – moraju se provesti biosigurnosne mjere“, upozorava Slobodan Petrić.
U Semberiji je do danas eutanazirano oko 45.000 svinja. Farmeri su nezadovoljni i činjenicom da je u vrijeme eutanazije cijena grla bila oko šest KM, a sada doseže i do 15 maraka.