Proljeće je poljoprivrednicima u Bosni i Hercegovini donijelo stare probleme. Reći će kako je stanje svake godine sve teže, štete na usjevima su uslijed klimatskih promjena postale neizbježne, a poljoprivrednici iz Unsko-sanskog kantona i gotovo godinu dana nakon poplava, obećanu pomoć nisu dobili.
Uložiš, obradiš i preko noći sve odnese ili suša ili poplava. Posao poljoprivrednika tako opisuje Safet Selmanović iz Bihaća, koji sije gotovo 30 hektara zemlje. Kakva će biti godina, ne usuđuje se ni predviđati, a problema s kojima se susreće ionako je već mnogo.
SAFET SELMANOVIĆ, poljoprivrednik iz Bihaća
“Posijao sam kukuruz, nikao je, ali ako bude mraz – ubi ga. Toliko je osjetljiv. Gori nego paprika. To je rizik, razumiješ. Za đubriva i sjemena sam uložio preko 6.000 maraka. Kažu da nema više subvencije na to.”
Poljoprivrednici se, štaviše, osjećaju zaboravljeno. Prošla je gotovo godina otkako su Unsko-sanski kanton zadesile poplave, a obećanu pomoć čekaju i dalje.
ELVIS DEDIĆ, poljoprivrednik iz Bihaća
“Mi smo popisali sve štete i predali spisak u Civilnu zaštitu, ali, evo, do danas nikakav odgovor nije došao. Da li će se isplaćivati štete i u kojem omjeru…”
Gradonačelnik Elvedin Sedić kaže kako su proces usporili akti s federalnog nivoa.
ELVEDIN SEDIĆ, gradonačelnik Bihaća
“Solidarišem se s našim sugrađanima u nastojanjima da procedure skratimo, ubrzamo, međutim, pravilnici su višeg ranga, federalni propisi.”
Unsko-sanski kanton je zadržao liderstvo kada je u pitanju proizvodnja mlijeka. Ona biljna, ipak, zaostaje. Od 105 hiljada hektara obradivih površina, planirano je da bude obrađeno i zasijano 40. Kako mnogi odustaju i gase gazdinstva, subvencije su prijeko potrebne.
Poljoprivrednicima nakon svega ostaju pune ruke posla i nada u povoljnije klimatske uvjete kako bi štete bilo manje, a prizvodnje više.