Britanski ministar vanjskih poslova David Cameron stigao je u središnju Aziju kako bi predstavio novu strategiju razvoja regije s ciljem smanjenja ruskog utjecaja nad Tadžikistanom, Kirgistanom, Uzbekistanom, Kazahstanom i Turkmenistanom.
Prvi čovjek britanske diplomacije posjećuje te zemlje u sklopu nove inicijative C5+1. London je spreman izdvojiti 50 milijuna funti (58 mil. eura) za potporu suverenitetu i neovisnosti srednjoazijskih zemalja u sljedeće tri godine. Također, Cameron je najavio novu inicijativu British Councila za promoviranje engleskog jezika u regiji.
Danas će visoki britanski dužnosnik otputovati u Astanu, glavni grad Kazahstana, gdje će provesti dva dana. Ruski politički analitičar Asilbek Egemberdijev vjeruje da London želi baciti svoj fokus na središnju Aziju i da se tamo sprema suprotstaviti Rusiji i Kini. “Zemlje poput Tadžikistana i Kirgistana uvelike se oslanjaju na vanjske sile. A teška društvena i gospodarska situacija s kojom se te nacije suočavaju zahtijeva inozemnu potporu koju Velika Britanija i Zapad uspješno pružaju putem nevladinih organizacija”, rekao je za ruski medij Nezavisnaja Gazeta.
Nove elite obrazovane na Zapadu
Odgojena je nova generacija ljudi obrazovanih na Zapadu koji su se vratili kući kako bi preuzeli vladine položaje, barem u Kirgistanu i Kazahstanu, objasnio je. Naprotiv, ruska meka moć tamo je sve manje prisutna, ruski je sada manje popularan od engleskog, a migrantska radna snaga u Rusiji nije dobrodošla, tvrdi analitičar.
“Stoga će se srednjoazijski čelnici uskoro suočiti s teškim izborima”, rekao je Egemberdijev.
Cameronova agenda pokazuje da Velika Britanija nastoji steći utjecaj u regiji, što je, u kontekstu trenutne geopolitičke situacije, očito usmjereno na suprotstavljanje Rusiji i Kini, smatra Aleksandar Vorobjev, istraživač na Institutu za azijske studije Ruske akademije. Osim gospodarskih koristi, suradnja sa Zapadom omogućuje čelnicima Središnje Azije da diverzificiraju svoje vanjskopolitičke veze i ostanu privrženi višesmjernom političkom kursu kao protutežu Moskvi i Pekingu, nastavio je. Regionalni igrači zainteresirani su za tehnološku suradnju sa Zapadom jer očekuju izdašniju potporu usred konfrontacije s Rusijom.