Samostalni sindikat radnika u BHRT-u uputio je pismo premijeru Federacije BiH, Parlamentarnoj skupštini BiH i Komisiji za saobraćaj i komunikacije, a povodom teške i neriješene situacije na BHRT-u. Prošlo je 40 dana od kada su radnici BHRT-a primili posljednju platu, a duguje im se i topli obrok. Zbog toga mnogi neće biti u mogućnosti da rade što će, ukoliko problem ne bude riješen, dovesti u pitanje proizvodnju programa BHRT-a, ali i Federalne radio-televizije. Novca od raspodjele takse još nema. Od političara smo do sada dobili samo prazna obećanja. Iz Sindikata poručuju da nije isključena mogućnost protesta, jer rad bez novca je zaposlenike BHRT-a doveo do zida.
Ni upiti, apeli, molbe, niti pisma, ništa nije dovoljno glasno, po svemu sudeći, nije mnogo ni važno, jer odgovora od nadležnih institucija o mogućem rješavanju problema na BHRT-u nema. Pismo je uputio Samostalni sindikat radnika u BHRT-u i to Vladi Federacije BiH, Parlamentarnoj skupštini BiH i Komisiji za saobraćaj i komunikacije, u kojem ih pozivaju da posjete prostor Javnog RTV servisa i uvjere se u kakvim uslovima rade radnici.
Samostalni sindikat radnika u BHRT-u poručuje da bi ukoliko se uskoro ne nađe rješenje za radnike BHRT-a, moglo doći do protesta jer radnici bez plate ne mogu živjeti, a ni raditi. To bi značilo da je upitan program BHRT-a, ali samim tim i Radio-televizije Federacije BiH kojima BHRT pruža usluge. Tako bi Bosni i Hercegovini ostao samo program RTRS-a. Predstavnici Sindikata će pokrenuti sve zakonom
dozvoljene radnje.
MUBERA HERAC, članica UO SSR u BHRT-u
“Samostalni sindikat radnika u BHRT-u je poduzeo sve aktivnosti zakonske i poslao pisma na sve moguće adrese, da se poduzme, da se iznađe rješenje za uposlenike BHRT-a kojih ima 750. Radnici su posljednji put primili platu 8. aprila. Mi smo na ivici, nećemo imati s čim da radimo i neće imati ko da radi.”
Obećanja političara slušamo godinama unazad i mnogo ih je, ali djela izostaju. Podsjećamo na neke od izjave političara koje su davali u prošlosti, a do danas ništa nisu preduzeli da sačuvaju Javni RTV servis Bosne i Hercegovine.
NERMIN NIKŠIĆ, premijer Federacije BiH (SDP BiH)
“Trojka je imala sastanke, prvo između sebe pa onda sa rukovodstvima, menadžmentom obje televizije, ali moram reći da što se tog dijela tiče i HDZ je jako zainteresovan. imamo apsolutnu podršku.”
EDIN FORTO, ministar prometa i komunikacija BiH (Naša stranka)
“Moramo napraviti da bude finansijski održiva i to je jedan od 14 uslova, finansijska održivost BHRT-a, jer svaka evropska država i članica ima stabilan i nezavisan javni servis.”
ELMEDIN KONAKOVIĆ, ministar vanjskih poslova BiH i predsjednik NiP-a (15. 1. 2024.)
“A onda se desilo da zato što Federalna TV ubire cjelokupan iznos poravnava ona sama sa RTRS-om neka dugovanja, BHRT tu trpi i gubi. Dakle u novoj raspodjeli onog što Elektroprivreda prikupi, taj dio RTRS-a između FTV-a i BHRT-a bi se pravednije raspodijelio.”
Odgovor će za sada biti poznat jedino iz Komisije za saobraćaj i komunikacije, kako su kazali nakon sjednice Komisije, koja će biti održana početkom iduće sedmice.
Iako još nema odgovora ko će se i da li će se odazvati pozivu Sindikata, tokom gostovanja u emisiji na BHRT-u, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog Doma parlamentarne skupštine BiH, Marinko Čavara, govorio je o ovom pitanju.
MARINKO ČAVARA, zamjenik predsjedavajućeg PD PSBiH
“Ja sam često ukazivao i na Federalnoj televiziji i kod vas ovdje, da ne bude sad da ja nekorektno govorim na drugoj televiziji o drugoj televiziji, ali nedopustivo je da u jednoj državi može jedan javni RTV sustav kao što je federalni da radi 18 godina izvan zakona, da nema statuta koji je usvojio sukladno zakonu Parlamenta Federacije, da nema direktora sukladno zakonu, da akte koji su po zakonu obavezni potpisati kažu u nedostatku ovlaštenih osoba potpisujemo mi. To je odmah za kazneno djelo, za tužiteljstvo posao. Znači sustav ne funkcionira na temelju zakona i Ustava nego na temelju odnosa, prijateljstava, političke podobnosti.”
Sve vrijeme ove neriješene situacije, prebacivanja nadležnosti i odgovornosti, bez zarađenog novca, rade radnici BHRT-a. Svojim profesionalnim i poštenim radom pružaju usluge i Federalnoj televiziji, koja i dalje za to ne plaća dugove. Osim toga, Radiotelevizija Bosne i Hercegovine ne dobija dio sredstava od RTV takse koje prikuplja RTRS. Novac od prikupljenje takse na području Federacije sada stoji na računu Elektroprivrede BiH jer BHRT ne može više pristati na dosadašnji nelegalni način rapodjele sredstava.