Njemačka vlada dala je Ukrajini dopuštenje da napadne ruski teritorij oružjem koje je joj dostavio Berlin, saopštio je u petak vladin glasnogovornik.
Ova objava uslijedila je nakon sličnog poteza američke administracije predsjednika Joea Bidena, kako je izvijestio POLITICO, da dopusti Ukrajini da upotrijebi oružje koje je osigurao SAD za napade na ciljeve unutar Rusije isključivo u blizini grada Harkova na istoku zemlje, koji je bio pod kontinuiranim napadom ruskih snaga. Ta je odluka označila preokret američke politike, a čini se da njemačka vlada sada slijedi taj primjer.
“Proteklih sedmica Rusija je pripremala, koordinirala i izvodila napade s položaja u području Harkova, posebno iz neposredno susjedne ruske granične regije”, rekao je u petak glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit.
Ukrajina “ima pravo, garantirano međunarodnim pravom, braniti se od ovih napada“, dodao je. “Da bi to učinila, može koristiti oružje isporučeno u tu svrhu u skladu sa svojim međunarodnim pravnim obvezama, uključujući i ono koje smo mi isporučili”.
Posljednjih je dana kancelar Olaf Scholz istaknuo pravo Ukrajine da se brani napadajući mete unutar Rusije u skladu s međunarodnim pravom, ali je ostao nejasan oko toga je li Berlin dao Ukrajini dopuštenje da za to koristi oružje koje je dostavila Njemačka.
Scholz je dosad odbijao poslati Ukrajini svoje krstareće rakete dugog dometa Taurus, koje bi se mogle koristiti za udar duboko u ruski teritorij, tvrdeći da bi to moglo dovesti Njemačku u izravnu konfrontaciju s Rusijom. No, Njemačka je osigurala druge sisteme oružja koji bi se potencijalno mogli koristiti za napade na mete unutar Rusije u blizini grada Harkova, uključujući samohodne haubice i raketne bacače Mars II.
Posljednjih sedmica lideri zemalja NATO-a raspravljali su o tome treba li dopustiti Ukrajini da koristi zapadno oružje za napade na vojne ciljeve unutar Rusije. Ukrajinski čelnici tvrdili su da su ograničenja o tome kako mogu koristiti takvo oružje omogućila Rusima da napadnu Ukrajinu s ruskog teritorija uz malu prijetnju odmazde.
Dok ovosedmična odluka Washingtona označava preokret politike, Bidenova administracija i dalje odbija dopustiti Ukrajini da upotrijebi američke krstareće rakete za udar duboko u ruski teritorij, strahujući da bi takvi napadi mogli eskalirati u rat. Današnja njemačka objava slijedi poznati obrazac, u kojem Berlin čeka da Washington prvi krene s vojnom pomoći Ukrajini prije nego što ga slijedi. Prošlogodišnja odluka o isporuci borbenih tenkova Kijevu slijedila je istu dinamiku.
Njemački političari iz cijelog političkog spektra pohvalili su današnju objavu. Prethodna ograničenja korištenja njemačkog oružja za gađanje ciljeva unutar Rusije “poslužila su Putinu u njegovom ratovanju”, rekao je Robin Wagener, član Zelenih u Bundestagu, za bilten POLITICO Brussels Decoded.