Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da je razvoj odnosa s afričkim zemljama prioritet Moskve. Govoreći na sastanku sa svojim kolegom iz Zimbabvea Emmersonom Mnangagwom u Sankt Peterburgu, Putin je rekao da je prisutnost afričkog čelnika na tamošnjem ekonomskom forumu (SPIEF) pokazuje da je interes za razvojem veza bio obostran.
Istaknuo je da su odnosi između Rusije i Zimbabvea uspostavljeni u vrijeme kada su se afričke zemlje borile protiv neokolonijalizma, dodajući da je “bilo zadovoljstvo vidjeti kako se naš trgovinski promet višestruko povećao u protekloj godini”.
Rusija se predstavlja kao spasitelj Afrike od zapadnog utjecaja
“U tom smislu moramo više raditi kako bismo diverzificirali naše veze… Dogovorili smo se da ćemo obostrano razvijati suradnju. Stvoreni su i novi formati, posebice format sastanaka i konzultacija na razini ministara vanjskih poslova”,
rekao je.
Putin je najavio da će se ove godine sastanak ministara vanjskih poslova održati u ruskom ljetovalištu Sočiju na jesen. Mnangagwa je rekao da se južna Afrika smatra “antizapadnom regijom” i da se zbog toga suočava s višestrukim izazovima na nacionalnoj i globalnoj razini. Pozvao je Putina da analizira gdje Rusija i Zimbabve mogu proširiti suradnju, pozivajući dvije zemlje da se drže zajedno, pogotovo jer imaju slične poglede na mnoga međunarodna pitanja.
Kinesko i rusko istiskivanje američkoj i francuskog utjecaja
Mnangagwa je rekao da SAD konsolidira svoje vojne snage u Zambiji, s kojom je Zimbabve nekoć bio jedna država, što predstavlja prijetnju njegovoj naciji.
“Nekoć smo bili dio jedne zemlje koja je bila podijeljena. Amerikanci konsolidiraju svoje snage u ovoj zemlji sa stajališta sigurnosti, sa stajališta financijske potpore Zambiji”, rekao je.
Za razliku od svog susjeda, Zimbabve je odlučan steći istinsku neovisnost i očekuje potporu Rusije u tom smislu, istaknuo je.
Inače, Kina i Rusija pokušavaju, često i uspješno, istisnuti preostale zapadne interese u Africi. Dok Kina to uglavnom radi ulaganjima bilijardi juana, zajmovima i izgradnjom infrastrukture, Rusija uspostavlja vojne suradnje i suradnje oko prodaje oružja. Tako Rusija uspješno istiskuje preostaje američke snage u Nigeru, okreće novouspostavljene vojne vlasti u Sahelu protiv Francuza, a nedavno je relativno “tiho” iskrcala i velik dio vojne opreme u libijskoj sredozemnoj luci Tobruk.