U hotelu Evropa u Sarajevu održan je okrugli sto u okviru projekta „Antikorupcijski forenzički lab za mlade u lokalnim zajednicama“, kojeg finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH, a implementira udruženje „Ja bihEU“.
Projekat je okupio preko 200 mladih iz cijele Bosne i Hercegovine koji su učestvovali u edukativnim radionicama sa ciljem jačanja kapaciteta za prepoznavanje i prevenciju korupcije. Tokom radionica, mladi su razvili niz preporuka koje bi trebale pomoći lokalnim zajednicama u sprječavanju korupcije u procesima izdavanja saglasnosti i dozvola za
građenje, kao i pri zapošljavanju.
Na okruglom stolu predstavljene su inicijative koje će biti upućene nadležnim donosiocima odluka, a među ključnim preporukama su: Proaktivno iniciranje i ažuriranje prostorno-planske dokumentacije od strane lokalnih
zajednica, Provođenje javnih konsultacija tokom izrade prostorno-planskih dokumenata, Aktivna uloga nadležnih inspekcija u izradi prostorne-planske dokumentacije, osiguravanjesiguravanje transparentnosti i objektivnosti prilikom izdavanja urbanističkih i građevinskih dozvola, Prisutnost stručnog nadzora tokom građenja kako bi se eliminisale nepravilnosti, obavezno upućivanje stranaka o pravnom lijeku na odluke o izdavanju saglasnosti i dozvola, proaktivno osiguravanje otvorenih komunikacijskih kanala za prijavu nepravilnosti.
Anđela Kodžo, učesnica projekta, naglasila je važnost zajedničkog angažmana u borbi protiv korupcije:
„Jako je važno da se svi zajedno angažujemo i podignemo svijest o borbi protiv korupcije koja je ključna za izgradnju pravednijeg i transparentnijeg društva za sve nas“.
Antikorupcijski stručnjak Nermin Kadribašić istakao je spremnost mladih za borbu protiv korupcije:
„Mladi koji su učestvovali u ovom projektu su velikim dijelom kapacitirani da prepoznaju uzorke i posljedice korupcije posebno na lokalnom nivou. Upoznati su sa načinima kako da reaguju ukoliko uoče korupciju, kako da ne postanu žrtve korupcijskog ponašanja te kako i kome da prijave korupciju. Inicijative koje su izradili predstavljaju značajan korak ka sprečavanju korupcije u lokalnim zajednicama“.
Aida Brdar, stručnjakinja za mlade, predstavila je rezultate projekta, ističući da su edukativne radionice doprinijele razumijevanju različitih oblika korupcije:
„Rezultat postignut kroz projekat Antikoprupcijski forenzički Lab dokaz je koliki kapacitet nose mladi ljudi iz BiH. Kroz 5 radionica održanih u 5 gradova, mladi srednjoškolci i studenti su uspjeli usvojiti konkretna znanja o pojavnim oblicima i posljedicama korupcije te kreirati prijedloge za sprječavanje i suzbijanje korupcije„ Aladin Abdagić, predstavnik Centra za istraživačko novinarstvo, dao je svoj osvrt na istraživanja slučajeva korupcije iz prakse.
Sve informacije o projektnim aktivnostima dostupne su na digitalnoj platformi https://anticorlab.ba/ osmišljenoj kako bi mladima omogućila pristup vrijednim informacijama i dokumentima vezanim za temu korupcije.
M.Zukanović