Europsko prvenstvo, u nogometnom slučaju jednostavno poznato kao Euro, u mnogim je sportovima natjecanje koje nosi naziv jačeg od svjetskog. U nogometu to ipak nije slučaj, jer ipak van Europe postoje minimalno jedni Brazil i Argentina, a onda i sve ostalo itekako spomena vrijedno, no napravimo onda kompromis i recimo da je Euro natjecanje na kojem nema pravih autsajdera.
Naravno, netko će se sad odmah sjetiti Latvije, Sjeverne Makedonije ili na ovom prvenstvu Gruzije, no neka to budu, onom starom i mnogima ne baš jasnom izrekom, iznimke koje potvrđuju pravilo. Euro je godinama rastao do današnje 24 momčadi Ispred nas je novo izdanje, ukupno 17. po redu, 12. otkako se igra pravi turnir s grupnom i nokaut fazom te treće otkako na njemu sudjeluju 24 momčadi.
Tih 24 momčadi možemo predstaviti na razne načine, no ovim putem odlučili smo to napraviti kroz povijesne podatke pa je tako ispred nas tablica svih utakmica ovogodišnja 24 sudionika kroz istoriju Eura. Vrijedi napomenuti da su za sve priložene grafike Sofascorea korišteni podaci od 1980. godine, tj. otkako se Euro igra turnirski. Do tada se igrao na ispadanje, tek uz završnicu četiri najbolje momčadi uz jednog domaćina, nešto poput “Final 4” turnira u košarkaškoj Euroligi.
Kao što vidite, dobro bi i tu sjela ona stara Linekerova, iako je nastala na Svjetskom prvenstvu. Nijemci su najuspješnija momčad, odigrali su najviše utakmica, što bi značilo i da su najviše puta bili u samoj završnici te su poprilično čvrsto na vrhu.
Hrvatska na vrlo pristojnoj istorijskoj poziciji
Isto tako, ne bi nas trebalo čuditi što se među prvih šest nalaze reprezentacije koje su barem jednom dosad uzimale naslov. Onda su ubačeni Englezi pa nakon njih preostali prvaci, Češka i Danska te Top 10 zatvara Belgija. Nakon njih je tu Hrvatska, s podosta velikom prednosti ispred 12. najbolje momčadi, Slovačke. Uz dodatak da su njima, kao i Česima, uračunati zajednički rezultati jer ih nitko zapravo nije povijesno naslijedio. Za razliku od nekih nama bližih slučajeva.
Iz tablice zaključujemo kako ove godine imamo samo jedne debitante, a to je reprezentacija Gruzije, koja igrom slučaja u svom sastavu ima i jednu od najvećih zvijezda na cijelom prvenstvu.
Rumunjska će se nadati popravku dojma, budući da u 16 dosadašnjih utakmica na Euru imaju tek osam osvojenih bodova, što bi bilo 0.5 po utakmici. Srbija je tek nešto bolja od njih i to su dvije reprezentacije koje imaju najviše šansi popraviti svoj povijesni rezultat.
Francuzi i Španjolci efikasno do titula
Okrenimo se malo samim prvenstvima, za početak prvacima, pa smo vam pripremili ljestvicu prosječnog broja pogodaka svakog europskog prvaka, da možete provjeriti kome se ofenzivna igra isplatila. Tu vas vjerojatno neće iznenaditi koji je prvak na posljednjem mjestu, podosta je to veliki zicer, no ostali su podaci zanimljivi.
Francuska 1984. bila je pravi napadački stroj, predvođena Michelom Platinijem koji je zabio čak devet pogodaka u pet utakmica. Najviše je stradala Belgija, koja je dobila pet komada, a već spomenuti Platini upisao je čak dva hattricka u grupnoj fazi. Druga najefikasnija također je Francuska i to ona sjajna generacija iz 2000. godine. Jedna od samo dvije reprezentacije koje su dvije godine ranije osvojenom svjetskom naslovu pridodale i europski.
Slijedi Španjolska, jedina reprezentacija koja je obranila naslov prvaka Europe, upravo s ta dva slučaja i oni zatvaraju krug momčadi koje su do europske titule došle uz postizanje više od dva pogotka po utakmici.
Želimo prvenstvo efikasno poput posljednjeg
Okrenimo se malo i samim prvenstvima, gdje nas jako veseli podatak da je upravo ono posljednje odigrano donijelo i najveći broj postignutih pogodaka, čak 2.78 po utakmici, što je nadmašilo i Euro 2000., koji pamtimo kao izuzetno efikasan. Tu je blizu tek 1984., zahvaljujući već spomenutoj sjajnoj Francuskoj, ali isto tako vrijedi naglasiti kako je taj podatak dobiven na bazi 15 utakmica, onaj iz 2000. na bazi 31, a posljednji na bazi čak 51 utakmice.
Iskreno se nadamo da će se taj slijed uspješno nastaviti na ovom prvenstvu.