Putem IPA programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Srbija, Centar za socijalni rad Bijeljina, u saradnji sa centrima iz Novog Sada i Stare Pazove u Srbiji, realizuje projekat unapređenja podrške djeci s poremećajima u ponašanju. Pored obuke trenera, za mališane je u dnevnom centru u Bijeljini uvedena i radno-okupaciona terapija, a biće realizovane i mnoge druge aktivnosti.
Kroz Dnevni centar za djecu u riziku u Bijeljini svakog mjeseca prođe 45 maloljetnika sa određenim problemima u ponašanju. Svakoga dana, kroz radionice, radno-okupacionu terapiju i druge aktivnosti, barem nakratko zaboravljaju probleme sa kojima se susreću tokom odrastanja.
NEVENA JOVANOVIĆ, rukovoditeljica Dnevnog centra za djecu u riziku
“Oni imaju jedan ovakav prostor gdje mogu da prime svu podršku da se osjećaju sigurno, da im se pomogne da prevaziđu probleme. Imamo mnogo aktivnosti, radionice, radnu okupacionu terapiju, uče se zdravim navikama, takođe, časove podrške učenju.”
Nevena je jedna od četvoro sertifikovanih trenera, koji su prošli obuku u okviru projekta „Razvoj i implementacija programa, kao odgovor na potrebe djece sa poremećajima u ponašanju“ koju, putem IPA programa preogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Srbija, realizuju Centri za socijalni rad iz Bijeljine, Novog Sada i Stare Pazove.
VESNA SAVIĆ, tajnica Centra za socijalni rad Bijeljina
“Kroz ovaj projekat koji traje 18 mjeseci najprije je izvršena edukacija četiri trenera koja su završila edukaciju za rad sa djecom sa poremećajem u ponašanju, a na području Bosne i Hercegovine je izvršena edukacija 20 stručnih radnika iz centara za socijalni rad i škola.”
Za djecu koja dolaze iz socijalno ugroženih porodica, preživljavaju porodično nasilje ili su suočena sa nekim drugim izazovom zbog kog ispoljavaju poremećaje u ponašanju, ovo je izuzetno važno.
VESNA SAVIĆ, tajnica Centra za socijalni rad Bijeljina
“Ovdje iza nas je i plastenik u kom se odvija proizvodnja u čijem radu učestvuju i djeca koja su korisnici. Naš centar je prvi put ušao u jednu takvu aktivnost kao što je prekogranični projekat i to je nemjerljivo iskustvo za nas stručne radnike.”
Ovaj projekat samo je jedan od onih koji se realizuju putem IPA programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Srbija, vrijedan 16,22 miliona evra, a čiji je cilj promocija dobrosusjedskih odnosa, podsticanje evropskih integracija i unapređenje društveno-ekonomskog razvoja.
TARIK DŽAJIĆ, Direkcija za europske integracije
“U ovoj programskoj perspektivi fokus će biti na dva tematska prioriteta, podršku mladim u zapošljavanju, a drugi se odnosi na podršku razvoja turizma. Sredstva su dostupna kroz javni poziv. Podržane su inicijative zaštite okoliša, prevencije katastrofa, reagovanje u hitnim situacijama, inicijative u oblasti zapošljavanja, turizma i slično.”
Program prekogranične saradnje implementira se već više od 15 godina, trenutno je u trećoj fazi implementacije, a u prethodne dvije IPA 1 i 2 Evropska unija je obezbijedila 26,5 miliona evra. Od ovih srdstava finansirano je 75 zajedničkih projekata, a više od 250 institucija iz Bosne i Hercegovine i Srbije učestvovalo je u implementaciji ovih projekata ili još učestvuje.