Predstavnici Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika u Federaciji Bosne i Hercegovine održali su treći po redu sastanak u ovoj godini sa nadležnima u Ministarstvu civilnih poslova (MCP) BiH. Akcenat je, kako nam je kazao Tomislav Žuljević, predsjednik Udruženja, i ovog puta bio na pristupu BiH Eurotransplantu.
– Mi smo ranije upozorili koji su to kriteriji koje naša zemlja treba ispuniti kako bi upće pokucali na vrata Eurotransplanta. Računajući na to da im ipak trebaju određene informacije iz nevladinog sektora, pozvali su nas na sastanak, i Donorsku mrežu BiH i Udruženje pacijenata. Nedavno je imenovan novi pomoćnik ministrice za zdravstvo, profesor Jurica Arapović koji je zainteresiran za transplantacije. Ministrica Dubravka Bošnjak u junu je bila u Eurotransplantu, vjerovatno su i tamo dobili određene instrukcije. To smo sve analizirali. U ministarstvu su tražili da im kažemo gdje ima problema, kada su u pitanju kampanje, edukacije stanovništva i podizanje svijesti o doniranju organa. Prof. dr. Halima Resić je to objasnila. Da je Donorska mreža pred gašenjem, jer imamo problema sa finansiranjem – ističe Žuljević.
Kako bi BiH pristupila Eurotransplantu, potreban je, prema riječima Žuljevića, veći broj transplantacija na godišnjem nivou. A da bismo imali više transplantacija, naša zemlja treba jaku, sveobuhvatnu kampanju, koja bi, kako kaže Žuljević, podigla svijest kod građana o važnosti doniranja i transplantacija organa.
– Objasnio sam koliko je to važno kako bi naši kordinatori, koji razgovaraju sa porodicama preminulih u bolnicama i kliničkim centrima, dobijali pristanke za doniranje organa. Kazao sam da je to jedno od uskih grla, isto kao što su to i menadžeri kliničkih centara koji još ne shvataju da bi transplantacija trebala biti prioritet kada je u pitanju liječenje pacijenata. Mi smo zadovoljni kako ove godine idu transplantacije, ali klinički centri mogu daleko više i bolje – ističe Žuljević.
Jedan od zaključaka sastanka je da će Donorska mreža i Udruženje imati priliku u narednim mjesecima aplicirati grantovima koji će biti raspisani.
– Doduše nisu to veliki novci, ali nama je svaka marka važna. Dogovoreno je da se u oktobru Ministarstvo civilnih poslova BiH uključi u promociju donorstva, pa će u Sarajevu biti organiziran simpozij ili konferencija – dodaje Žuljević.
Iz Udruženja dijaliziranih i transplantiranih pacijenata FBiH osvrnuli su se i na smrt Adnana Šemića, mladića iz Mostara, koji je preminuo 15. jula ne dočekavši da mu bude transplantirana jetra.
– Trebalo je da se dogodi smrt jednog mladog čovjeka da bismo shvatili ono što Udruženje zagovara deceniju. Zašto smo došli u situaciji da u posljednji trenutak spašavamo živote ljudi, a to isto mogli smo uraditi puno prije. Žalosni smo svi i nadamo se da se to više neće događati – kazao je Žuljević.
(Faktor)