Memorijalnim maršom na relaciji Dračevice – Kružanj u organizaciji Odreda izviđača „Pet zlatnih ljiljana“ obilježena 29. godišnjica pogibije pet izviđača IV Korpusa A R BiH, zlatnih ljiljana Nurifa Dedića, Amela Vejzovića, Ramiza Džihe i njihovih mlađih saboraca Elvedina Omanovića i Halila Ćorića.
Na jubilarnom dvadesetom maršu učestvovalo preko 150 izviđača iz Mostara, Stoca, Sarajeva, Visokog kao i nekolicina demobilisanih pripadnika A R BiH koji su poznavali pomenute heroje odbrane Bosne i Hercegovine.
„Njihov doprinos bio je nemjerljiv. Njihov zadatak bio je samo to da ulaze u dubinu, prikupljaju podatke o rasporedu neprijateljskih snaga, komunikacijama, tako da smo u svakom momentu znali s kojim snagama neprijatelj raspolaže, gdje su im bili položaji artiljerije, gdje pješadije, a gdje su bile stacionirane pozadinske jedince i sve ostalo“, naglašava Mirsad Husnić, njihov ratni saborac koji, čuvajući sjećanje na njih, obavlja dužnost predsjednika Udruženja izviđača „Pet zlatnih ljiljana“.
Obilježavanje godišnjica i datuma iz odbrambeno oslobodilačkog rata u novije vrijeme sve više dobiva na značaju zbog činjenice da se sve češće vrši revizija historije i izjednačavanje branioca i agresora.
„Dovodi se u pitanje značaj borbe i komandovanje korpusima našeg generala Mehmeda Alagića, podvodeći ga pod sumnju za ratne zločine. Čovjek nije osuđen a stavljaju ga u istu ravan za zločincima presuđenim za genocid i Udruženih zločinački poduhvat. Zato je vrlo značajno da mi pripadnici A R BiH i MUP-a R BiH učestvujemo u ovakvim manifestacijama i naglašavamo A R BiH za opstojnost države BiH, a samim tim i za Bošnjake i za sve druge građane koji ovu zemlju doživljavaju svojom“, kaže Šerif Špago ratni komandant 449. Istočno-hercegovačke brdske brigade.
Izviđači IV Korpusa pet zlatnih ljiljana u čiji pomen je organiziran memorijalni marš prema sjećanjima svih boraca A R BiH u Hercegovini bili su među najboljim borcima koje je ovaj korpus imao. Špago naglašava kako je izuzetno značajno da su u maršu učešća uzeli mladi ljudi, koji će se kroz ovakve programe nadahnjivati patriotizmom kako bi bili spremni, ukoliko to bude potrebno, odbraniti i sebe i svoju domovinu. „Iz tog razloga našu omladinu trebamo upoznavati s onim što se desilo. Mi nismo nikoga napadali. A R BiH i MUP A R BiH su se branili međunarodnu priznatu državu, kojoj je 1995. Međunarodna zajednica dala značaj toj Armiji kada su naši saborcu učestvovali na paradi na obilježavanju Dana pobjede nad fašizmom.
Zato pojedinim međunarodnim zvaničnicima trebamo reći nismo isti kao agresori. Mi smo se branili i poštujući sve međunarodne konvencije vodili smo borbu za državu BiH u kojoj će svi građani biti ravnopravni“, poručio je Špago.