Ovogodišnja turistička sezona potvrdila je kako je Neum prepoznat kao jedan od bisera Mediterana, a iznimno dobri pokazatelji u kontekstu posjećenosti i popunjenosti kapaciteta, koji su poglavito došli do izražaja u prvoj polovini kolovoza, upućuju na zaključak kako bi kraj godine u ovom jedinom bh. gradu na moru mogao imati i rekordne rezultate. Dragan Jurković, načelnik općine Neum, u razgovoru za Večernji list ističe kako je trenutačna popunjenost oko 95 posto, a možda i do 98 posto, a kada govorimo o strukturi gostiju, otkriva nam zanimljiv podatak kako je udio stranaca čak 40 posto.
– Vraćaju nam se gosti iz Europske unije, iz Francuske, Njemačke, a tu su tradicionalno i Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, pa i dio Italije. Imamo i goste iz Velike Britanije, koji se nakon dugo vremena polako vraćaju. Dosta gostiju imamo iz Srbije, a kada govorimo o omjeru, imamo 60 posto domaćih i 40 posto stranih gostiju, što je velika promjena s obzirom na to da je prije nekoliko godina udio stranih gostiju bio oko 15 posto – naglasio je.
U sredini smo kolovoza, trećeg ljetnog mjeseca, što je adekvatno vrijeme za napraviti osvrt na dosadašnji tijek sezone. Jeste li zadovoljni posjećenošću?
– Možemo općenito biti zadovoljni dosadašnjim tijekom sezone. Podsjećam kako smo u srpnju imali neki blaži pad, no ovih 10-ak dana kolovoza sve se sustiglo, pa možda čak imamo i bolje brojke u odnosu na ono što je planirano u ovom dijelu kolovoza. Kada se uzme u obzir vremenska prognoza, koja govori kako ćemo i dalje imati stabilno vrijeme, vjerojatno će s taj trend nastaviti, a na neki način se nadamo da bismo mogli na kraju godine, kada se povuče crta, imati rekordnu sezonu po broju noćenja. Dakle, vidljivo je kako se turistički sektor oporavlja nakon pandemijskog razdoblja, očito su ljudi željni putovanja, a s druge strane, nama je cilj da imamo veći broj gostiju iz godine u godinu.
Kakva je trenutačna popunjenost smještajnih kapaciteta?
– U komunikaciji smo došli do podatka kako je trenutačna popunjenost na oko 95 posto, a možda i do 98 posto, što je i više nego dobro za ovaj dio godine.
Možete li se osvrnuti na strukturu gostiju? Postoje li određene promjene u odnosu na prethodne godine?
– Ono što nas veseli je činjenica da se struktura gostiju mijenja, odnosno da nam se vraćaju gosti iz Europske unije, iz Francuske, Njemačke, a tu su tradicionalno i Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, pa i dio Italije. Imamo i goste iz Velike Britanije, koji se nakon dugo vremena polako vraćaju. Dosta gostiju imamo iz Srbije, a kada govorimo o omjeru, imamo 60 posto domaćih i 40 posto stranih gostiju, što je velika promjena s obzirom na to da je prije nekoliko godina udio stranih gostiju bio oko 15 posto. Dakle, možemo utvrditi kako Neum postaje prepoznat kao europski značajna destinacija u kontekstu turizma.
Turističku ponudu Neuma prate i brojne aktivnosti iz segmenta kulture, zabave…?
– Cilj nam je bio iz godine u godinu podizati kulturnu ponudu, odnosno i onaj zabavni dio. Tijekom ovog razdoblja od početka lipnja do počeka rujna imamo različite događaje, za svakoga ponešto. Takvi sadržaji u velikoj mjeri upotpunjuju iskustvo. Evo, ove smo godine imali već dva veća koncerta, u planu je još jedan, što je važno u kontekstu mlađih turista. Istodobno, važan nam je i festivalski dio, pa tako imamo susret klapa, tu su NAFF i Festival podvodnog filma. Pokušavamo unijeti nove sadržaje u ponudu Neuma kako bi svi naši gosti našli nešto za sebe.
U kontekstu razvoja potencijala nedavno je ponovno upućeno na značaj neumskog zaleđa. Kakve su perspektive?
– Nedavno smo imali Dane Mediterana, naš sajam na kojem se prikazalo sve ono što proizvođači s područja Neuma nude, a isto tako i oni iz BiH i okruženja, a cilj nam je uvezivanje turizama i poljoprivrede. Toga dana smo, uz federalnu ministricu turizma Nasihu Pozder, predsjednicu Vlade HNŽ-a Mariju Buhač, ministra poljoprivrede HNŽ-a Marija Juricu, kao i ministra turizma HNŽ-a Emila Balavca, obišli zaleđe te se uvjerili u potencijale. Želimo naći model kako dodatno vezati turizam uz poljoprivredu, a tendencija je posljednjih nekoliko godina oživiti neumsko zaleđe koje je godinama bilo u stagnaciji. Ali, evo, prolaskom nove ceste otvaraju se mogućnosti razvoja u turizmu te je sigurno da ćemo raditi i dalje u tom smjeru, stvarati nešto novo, odnosno novi oblik turizma koji bi obogatio ponudu Neuma.
Kakva je situacija s radnom snagom?
– To je jedan od standardnih problema s kojim se svi susreću, a Neum je možda još uvijek manje izložen tom problemu. U Neumu još uvijek većinom rade domaći radnici, imamo nekoliko osoba koje dolaze iz zemalja Dalekog istoka. Općenito gledajući, pitanje radne snage je problem s kojim ćemo se suočavati u budućnosti, a moje je mišljenje kako bi trebalo preporučiti samim poslodavcima da pokušaju sačuvati domaću radnu snagu boljim uvjetima rada. Bez kvalitetne domaće radne snage teško da se može ostvariti nešto više. A s naše strane uvijek stojimo na raspolaganju.
Razgovarao: Dario Pušić/Večernji list BiH