U „Muzeju Hercegovine Trebinje“, sinoć je, u okviru Preobraženskih svečanosti, otvorena izložba ikona iz ikonografske zbirke JU „Gradski muzej Mirko Komnenović“ i „Galerije Josip Bepo Benković” iz Herceg Novog, ostvarene u saradnji ove dvije ustanove. Otvarajući izložbu, Dragoslav Banjak, predsjednik Skupštine Grada Trebinja, istakao je da nas ikone podsjećaju na korjene i ukazuju na smisao našeg postojanja.
„Među večeras izloženim ikonama su i one škole Dimitrijević-Rafailović koja, trajanjem od 200 godina, predstavlja najdugoročniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi. Nastavljajući tradiciju pećko-moračke škole, bila je jedini nosilac starog ikonopisnog stila u Boki Kotorskoj te južnim dijelovima Crne Gore i Hercegovine, čuvajući autentično pravoslavno slikarstvo“, naveo je Banjak.
Ivana Grujić, direktor Muzeja Hercegovine, iskazala je zahvalnost i ponos što baš u našem gradu imamo priliku da vidimo djela koja se izlažu prvi put van Crne Gore i osvrnula se na istorijski značaj izloženih ikona.
„Slikari koji su pripadali ikonopisnoj školi Dimitrijević-Rafailović oslikavali su manje crkve i manastire u Staroj Hercegovini, među kojima i manastir Dobrićevo. Ostaci tadašnjeg ikonostasa iz Dobrićeva uništeni su početkom Prvog svjetskog rata, a u Bosni i Hercegovini danas postoji 25 ikona ove škole, među kojima je jedna, koja je, do ustupanja našoj eparhiji, čuvana u Muzeju Herecegovine“, navela je Grujić.
Direktor „Gradskog muzeja Mirko Komnenović“ Gordana Krunić je rekla da su izložene ikone kulturno dobro.
„Izložba obuhvata ikone iz 17., 18. i 19. vijeka, koje većinom pripadaju bokokotorskoj ikonopisnoj školi Dimitrijević-Rafailović, a manjim dijelom grčko-vizantijskoj, vizantijsko-srpskoj i ruskoj ikonopisnoj tradiciji. Zakonom su zaštićena kulturna dobra i imaju, ne samo vjersku, nego i umjetničku vrijednost“, kaže Krunić.
Izložba će posjetiocima u „Muzeju Hercegovine“ biti dostupna do 18. septembra.