Administracija predsjednika Bidena iznijela je ozbiljne optužbe protiv Rusije, tvrdeći da je ta zemlja vodila kontinuiranu kampanju dezinformacija usmjerenu prema američkim biračima, s namjerom da utiče na ishod predsjedničkih izbora u novembru.
U najdirektnijoj optužbi za miješanje u izbore do sada, američka vlada je istaknula da su ruski državni mediji, uključujući RT (ranije poznat kao Russia Today), predvodili ovu prikrivenu kampanju dezinformacija, promovišući pro-kremljovske stavove putem svojih online i televizijskih mreža. Ministarstvo finansija SAD-a je poduzelo mjere sankcionisanja glavne urednice RT-a, Margarite Simonyan, zajedno s devet drugih uposlenika te mreže, zbog njihove ključne uloge u širenju dezinformacija. Za Simonyan je rečeno da je “centralna figura u zlonamjernim uticajima ruske vlade”.
Osim toga, RT je optužen za trošenje miliona dolara na “regrutovanje nesvjesnih američkih influensera” koji su imali zadatak širiti poruke s ciljem potkopavanja povjerenja u američki izborni sistem, kao i u vanjskopolitičke ciljeve SAD-a, uključujući podršku Ukrajini.
Američki državni sekretar, Matthew Miller, izrazio je zabrinutost zbog uloge RT-a, rekavši:
Sada znamo da RT nije više samo medijska organizacija. RT je angažovao privatne kompanije kako bi platile Amerikancima milione dolara da prenose poruke Kremlja s namjerom da utiču na američke izbore i potkopaju demokratske procese”.
Pored toga, Ministarstvo pravde SAD-a je objavilo da će optužiti dva uposlenika RT-a za pranje novca i kršenje Zakona o registraciji stranih agenata. RT je još 2017. zvanično proglašen stranim agentom u Sjedinjenim Američkim Državama, čime je postao predmetom dodatnih zakonskih regulacija.
Također, Ministarstvo vanjskih poslova SAD-a najavilo je ograničenje izdavanja viza za određene uposlenike ruskih državnih medija i proglasilo rusku medijsku organizaciju Rossiya Segodnya stranim predstavništvom, zahtijevajući dodatna otkrivanja informacija o njenim uposlenicima i imovini unutar Sjedinjenih Država.
Merrick Garland, američki državni tužilac, osudio je navodnu kampanju dezinformacija tokom sastanka radne grupe Ministarstva pravde za prijetnje povezane s izborima. Garland je izjavio da će SAD optužiti dva uposlenika ruske mreže RT za pranje novca i kršenje zakona, te naglasio da će se odlučno suprotstaviti pokušajima Rusije, Irana, Kine ili bilo kojeg drugog stranog zlonamjernog aktera da se miješaju u izbore i naruše demokratske procese u zemlji.
Garland je također istakao da grupa pomno radi na suzbijanju domaćih prijetnji upućenih američkim javnim službenicima koji upravljaju izbornim procesima u Sjedinjenim Državama, naglašavajući da su ti službenici bili meta “groznih djela i prijetnji nasiljem”.
“SAD već dugo zna da Moskva koristi širok spektar alata, uključujući kampanje zlonamjernog uticaja i cyber aktivnosti, kako bi potkopala interese Sjedinjenih Država, naših demokratskih institucija i interesa naših saveznika,” zaključio je Miller, upozoravajući na ozbiljnost situacije, prenosi britanski Guardian.