Na području Posavskog kantona, na snazi je Odluka o proglašenju stanja prirodne nesreće zbog suše. Ove godine, znatno je smanjen prinos mnogih poljoprivrednih proizvoda. Ekipa BHRT-a, posjetila je neke od parcela.
Na parceli Antonije Mikolić u Domaljevcu tužno stanje. Grah je izgorio, šteta stopostotna, a ni sa pšenicom nije bolje stanje. Prvo led, a potom više od 80 dana bez kiše, ostavilo je nesagledive posljedice.
ANTONIJA MIKOLIĆ, poljoprivrednica
“Kad pitam ove starije da li su ikad vršili kukuruz u ovo vrijeme, kažu ne, ovo nije zapamćeno. Tako isto mahunarke soje izgledaju masivno, ali u njima nema ništa, nema zrna, nema roda. Šta li ćemo vršiti od njih, neki su počeli, kažu da je to katastrofa”.
Poput Antonije, ni Drago Živković iz Kostrča u Orašju ne pamti ovakvu sušu.
DRAGO ŽIVKOVIĆ, poljoprivrednik
“Dosta parcela ima, nema potrebe ni da kombajn ulazi. A, i ovo što bude ušao, biće skuplje platiti tu vršidbu već što ima tu nekog roda i ko će taj rod primiti, niko to ne bi ni uzeo kad je strašno loše”.
PERICA MAROŠEVIĆ, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Orašje
“Mi ne znamo više koju kulturu da sijemo jer šta god posijemo, ispostavi se da ispadne loša godina za sve”.
Iz Vlade potvrđuju teško stanje:
“Došlo je do umanjenja prinosa i kvalitete ratarskih, voćarskih i povrtlarskih kultura i proizvoda u pčelarstvu”.
Prinos soje bi mogao biti umanjen za čak 80 posto. Poljoprivrednici upozoravaju da bez pomoći neće moći ući u jesenju sjetvu. Sve su uložili u usjeve.
ANTONIJA MIKOLIĆ, poljoprivrednica
“Očekujemo pomoć naše prvenstveno Županije Posavske, tako isto od države i Federacije da nam pomognu, da ostanemo na ovoj našoj lijepoj grudi”.
DRAGO ŽIVKOVIĆ, poljoprivrednik
“Ne mare za nas, uopće ih ne zanima stanje u poljoprivredi, a poljoprivreda je veoma bitna za ovu zemlju, za svaku normalnu zemlju. Mi poticaje dobijamo kasnije, treba stalno moliti, praviti prosvjede, nama nije do toga”.
Na ovoj parceli gdje je uništen grah bi trebala biti posijana pšenica, ali proizvođači brinu jer kažu neće to biti u mogućnosti, zbog tvrde i suhe zemlje. Apeluju na sve nivoe vlasti da im hitno pomognu.